Sprawozdanie MOPS 2004

Sprawozdanie
z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Augustowie za 2004 rok

Rok 2004 w działalności Ośrodka w Augustowie jak też wszystkich ośrodków w kraju był rokiem bardzo wielu zmian zarówno przepisów prawnych jak też i ko-niecznych zmian w funkcjonowaniu Ośrodka.
Długo oczekiwana nowa ustawa o pomocy społecznej zaczęła obowiązywać od dnia 1 maja 2004r.
Ponadto od dnia 1 maja 2004 r. zaczęła obowiązywać ustawa o świadczeniach rodzinnych.
W Augustowie zadania dotyczące ustalania uprawnień oraz wypłaty świadczeń rodzinnych na podstawie stosownych upoważnień całkowicie zadanie to przejął do prowadzenia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Jest to jedno z największych zadań o charakterze społecznym, którym objętych zostało około 1300 świadczeniobiorców.
Ze względu na szczególny charakter tego zadania, nowe rodzaje świadczeń, przejmowanie tego zadania od innych prowadzących to zadanie od bardzo wielu lat instytucji (np. ZUS, urzędy pracy) wymagało wielkiego wysiłku całego zespołu pra-cowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Przejęcie tego zadania związane również było z pozyskaniem nowych pomiesz-czeń, ustaleń zasad wypłat zasiłków i dodatków do zasiłków, ochrony środków finan-sowych, ochrony dokumentów, uniknięcia kolejek, itp.
Urząd Miasta przekazał dwa pomieszczenia na komórkę świadczeń rodzinnych i wykonał potrzebny remont pomieszczeń. Ze względu na dużą liczbę świadczenio-biorców i dużą ilość rodzajów świadczeń należało rozwiązać sprawę wypłat.
W naszych warunkach było to niemożliwe - spowodowałoby konieczność wy-płat przez 10-12 godzin na dobę, gdyż terminy wypłat świadczeń rodzinnych są bardzo szczegółowo podane.
Stąd też najwłaściwszym stało się przeniesienie wypłat poza Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zastosowano tryb zapytania o cenę, żaden z banków nie chciał się podjąć tego zadania, natomiast Rejonowy Urząd Pocztowy przyjął do wykonania to zadanie, na korzystnej prowizji, wyznaczając cztery Urzędy Pocztowe w Augustowie, dogodne godziny wypłat.
W ten sposób realizowane jest to zadanie.
Natomiast przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych zakładają etapowe przejmowanie całości tego zadania w gminie. W 2005 roku ponownie czeka nas taka sama grupa świadczeniobiorców jak poprzednio od 1.09.2005r.
W 2006r. gmina całkowicie realizować będzie wszystkie świadczenia rodzinne.
Wracając do ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej stwierdzić należy, że nałożyła ona nowe obowiązkowe zadania na gminę. Zlikwidowano szereg zasiłków w części przenosząc je do ustawy o świadczeniach rodzinnych (zasiłki okre-sowe gwarantowane, zasiłki stałe, zasiłki macierzyńskie, zasiłki rodzinne, zasiłki pie-lęgnacyjne) i pomimo, że intencją ustawodawcy było na pewno uporządkowanie spraw to jednak wprowadziło to wiele niejasności, nieporozumień i niepotrzebnych wyjaśnień.
Należy zaznaczyć po ośmiu miesiącach funkcjonowania ustawy o pomocy społecznej, że kolejne następne bardzo wielkie i bardzo kosztowne zadania zostały przekazane gminom jako zadanie gminne i to zadanie obowiązkowe.
Obecnie z zadań zleconych pozostały: usługi opiekuńcze specjalistyczne, finan-sowanie Środowiskowego Domu Samopomocy, w części finansowanie zasiłków okre-sowych, zasiłki stałe (zastępujące poprzednie zasiłki stałe wyrównawcze) i w części utrzymanie ośrodka pomocy społecznej.
Katalog zadań obligatoryjnych dla gminy znacznie się wydłużył.
W najbliższej przyszłości największe obciążenia dotyczyć będą opłacania za pobyt mieszkańców w domach pomocy społecznej, dodatków mieszkaniowych oraz zasiłków celowych i celowych specjalnych. Związane jest to głównie ze starzeniem się społeczności Augustowa, pogarszaniem stanu zdrowia mieszkańców oraz dalszym ubożeniem.
Ubożenie związane jest też ze zjawiskiem upadłości zakładów pracy, brakiem wypłat wynagrodzeń, zaleganie w opłacaniu należnych pracownikom wypłat.

Ośrodek jest instytucją, w której widać wszelkie negatywne zjawiska społeczne. I z tym spotykamy się każdego dnia. Nadal obserwowano, diagnozowano oraz prowa-dzono pracę socjalną z osobami nadużywającymi alkoholu oraz uzależnionymi od al-koholu i środków narkotycznych.

Nadal w miarę możliwości niesiono bardzo szeroką pomoc dla osób chorych, starych, niepełnosprawnych. Nadal też prowadzono szereg programów i realizowano różne projekty pracując z grupami szczególnie trudnych klientów, z osobami roszcze-niowymi, z osobami, które nie chcą współpracować z Ośrodkiem.

Praca w pomocy społecznej wymaga bardzo wysokich kwalifikacji, umiejętno-ści pracy z mieszkańcami , znajomości przepisów prawnych, umiejętności znajdowa-nia kontaktów z poszczególnymi osobami.

Pracownicy Ośrodka spełnili swoje zadanie bardzo dobrze.

Rok 2004 był pierwszy rokiem działalności Środowiskowego Domu Samopo-mocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Przez ten rok nabywano doświadczeń, uczono się ciągłej pracy z osobami z zaburze-niami psychicznymi. Grupa 30 uczestników nie była stabilna, uczestnicy zmieniali się, obserwowano absencję, która wynikała z nasilenia się objawów chorobowych ale tak-że z niechęci do uczęszczania na zajęcia, konieczności stosowania samodyscypliny, mobilizacji i „zebrania się w sobie”.
W 2004r. mieliśmy kolejne sukcesy wynikające z naszej wytrwałej, codziennej pracy. Tym razem dotyczyły one głównie Warsztatu Terapii Zajęciowej MOPS a mia-nowicie otrzymanie nagrody w dziedzinie ceramiki i teatrów osób niepełnosprawnych.
Ponadto w ciągu całego roku kontynuowano zadania wypracowane w latach poprzednich, sprawdzone jako skuteczne i spotykające się z akceptacją podopiecz-nych. Nie tracono kontaktów z naszymi mieszkańcami umieszczonymi w różnych ośrodkach, domach pomocy społecznej, schroniskach i przebywających na leczeniu szpitalnym.
O wszystkich tych poczynaniach będzie mowa w dalszej treści sprawozdania.
Do sprawozdania dołączono oddzielne sprawozdania z działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej MOPS, Środowiskowego Domu Samopomocy MOPS oraz Stowa-rzyszenia na Rzecz Pomocy Społecznej MOPS, gdyż bez pracy wolontariuszy Stowa-rzyszenia niemożliwym byłoby zrealizowanie wielu przedsięwzięć.
Dnia 18 lipca 2005r. obchodzić będziemy dziesięciolecie nieprzerwanej pracy Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie oraz 1 października 2005r. piętnastolecie pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie.


Realizacja zadań w 2004 r.

Rozdział 85212 – świadczenia rodzinne oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego

Plan 2.800.176,00zł
W tym: - dotacje 2.759.606,00zł
- środki gminy 40.570,00zł

Przyznane dla Ośrodka dotacje przeznaczono na:
- przygotowanie organizacyjne gminy do wypłaty świadczeń ro-dzinnych (na wydatki bieżące) 17.430,00zł
- zakupy inwestycyjne związane z uruchomieniem działu świad-czeń rodzinnych (2 zestawy komputerowe, kserokopiarka, pro-gram do obsługi świadczeń rodzinnych 12.922,00zł
- obsługa wypłat świadczeń rodzinnych zgodnie z przepisami 2%wydatków na świadczenia rodzinne przeznaczono na ten cel 53.410,00zł

Sprawę kadrową rozwiązano w następujący sposób – z dniem 03.05. 2004 roku zatrudniono 2 osoby, 2 osoby przesunięte zostały z Ośrodka, od września 2004 r. za-trudniono 1 osobę. Łącznie w dziale świadczeń rodzinnych pracuje 5 osób. Jest to jed-nak jak zaznaczono dział, który będzie się rozrastał. Stąd też konieczne będzie zwięk-szenie ilości pomieszczeń i zwiększenie liczby pracowników.
Należy stwierdzić, że wspomniane 2% jest wyraźnie zaniżonym wskaźnikiem, który również obowiązuje w 2005 r.

- wypłaty różnych świadczeń rodzinnych 2.636.782,00zł

Z tego:
- zasiłki rodzinne wraz z dodatkami 2.364.886,00zł
- świadczenia pielęgnacyjne 145.320,00zł
- zasiłki pielęgnacyjne 125.216,00zł
- dodatki z tytułu samotnego wychowywania dziecka 1.360,00zł
Oraz:
- składki na ubezpieczenie społeczne 39.062,00zł

W ramach obsługi świadczeń rodzinnych wydatkowano na:
- zakup materiałów i wyposażenia 12.592,00zł
(niezbędne wyposażenie, zakupy artykułów biurowych, toneru itp.)

Poniżej przedstawiono koszty dotyczące zakupu usług pozostałych na łączną kwotę 32.856,00zł
Z tego:
wykonanie niezbędnych druków 3.693,76zł
wykonanie mebli 5.000,00zł
prowizje za wypłaty świadczeń 20.968,86zł
licencja programu komputerowego AMAZIS 365,00zł
rozbudowa sieci komputerowej 183,00zł
kraty i zamki 722,00zł
znaczki pocztowe 200,00zł
rozmowy telefoniczne 327,38zł
szkolenia 1.396,00zł

Wydatkowano również kwotę 185 zł za ubezpieczenie wyposażenia działu świadczeń rodzinnych.

Świadczenia rodzinne od 2006 roku mogą stać się największym działem pracy Ośrodka. Jest to zadanie zlecone rządowe jednak bez dofinansowania z budżetu miasta nie może być zrealizowane.
W przyszłości może ono stać się finansowane wyłącznie z budżetu gminy jako zadanie zlecone obligatoryjne.


Rozdział 85203 – Środowiskowy Dom Samopomocy –

Plan: 282.000,00zł
wydatki 282.000,00zł

Był to pierwszy cały rok działalności tej placówki, która powstała po wielu la-tach starań dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dla osób chorych psychicznie oraz dla osób z innymi poważnymi dysfunkcjami. Rok ten wykazał, że placówka jest bar-dzo potrzebna a zadanie zostało utrzymane jako zadanie zlecone.
Ze względu na to, że była to zupełnie nowa placówka należało ją wyposażyć w niezbędne urządzenia i sprzęt oraz zatrudnić odpowiednią kadrę.
Przeciętne zatrudnienie wyniosło 8,7 etatu z tego 8 osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin (terapeuci, kierownik) oraz 5 osób zatrudnionych na różne części etatu (rehabilitant, psycholog, logopeda, lekarz, psychiatra, trener).

Wydatki Środowiskowego Domu Samopomocy:
- wynagrodzenie osobowe pracowników 187.754,00zł
- dodatkowe wynagrodzenia roczne 4.346,00zł
- składki na ubezpieczenie społeczne 32.816,00zł
- zakup materiałów i wyposażenia 23.024,00zł
- zakup środków żywnościowych 8.800,00zł
- składki na fundusz pracy 4.658,00zł
- zakup energii 8.600,00zł
- zakup usług remontowych 1.226,00zł
- zakup usług pozostałych 4.430,00zł
- opłaty i składki 846,00zł
- odpisy na ZFŚS 5.500,00zł

W czasie zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy przygotowywane są wspólnie posiłki, wspólnie następnie konsumowane.
Uczestnicy brali udział w wielu wycieczkach, spotkaniach, imprezach integra-cyjnych. Realizowane były różne projekty.

Rozdział 85213 – Składki na ubezpieczenie zdrowotne

Opłacane za osoby pobierające niektóre świadczenia z pomocy społecznej.

Plan 15.900,00zł
– wykonanie 100% - zadanie zlecone

Wydatki w tym rozdziale należy rozpatrywać dwojako – poczynione według przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej i według przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz przepisów ustawy o świad-czeniach rodzinnych.

I tak:
- składki na ubezpieczenie zdrowotne – zasiłki stałe (do IV) 1.138,17zł
- składki na ubezpieczenie zdrowotne – zasiłki okresowe gwaran-towane (do IV.2004r.) 1.748,94zł
- składki na ubezpieczenie zdrowotne – zasiłki stałe wyrównawcze (do IV. 2004r.) 2.369,12zł
- składki na ubezpieczenie zdrowotne – zasiłki stałe (od V.2004r.) 5.828,06zł
- składki na ubezpieczenie zdrowotne – świadczenia pielęgnacyjne (od V.2004r.) 2.494,80zł
- składki na ubezpieczenie zdrowotne – dodatek z tytułu samotne-go wychowywania dziecka (od V. 2004r.) 2.182,95zł
- składki na ubezpieczenie zdrowotne – kontrakt wychodzenia z bezdomności 137,96zł

Kontrakty te podpisują osoby bezdomne, które chcą wyjść z bezdomności. Sprostanie wymogom kontraktu nie jest dla wielu osób bezdomnych sprawą prostą stąd też i niewiele osób podpisuje takie kontrakty.
Jednocześnie kontrakty spełniają ważne zadanie jako środek dyscyplinujący, zmusza-jący do pewnych określonych kontraktem zachowań.

Rozdział 85214 – zasiłki i pomoc w naturze – zadanie własne gminy

Plan 980.478,00zł
W tym :
- środki gminy 765.781,00zł
- dotacja 214.697,00zł

Wydatki: 980.477,49zł
W tym:
- środki gminy 765.780,49zł
- dotacja 214.697,00zł

Wydatki ze środków gminy obejmowały:
- zasiłki celowe 272.922,11zł
- zasiłki celowe specjalne 116.003,92zł
- dożywianie uczniów 213.647,72zł
- dożywianie w przedszkolach 9.011,90zł
- dożywianie w żłobku 279,30zł
- dożywianie dorosłych (stołówka) 54.781,33zł
- placówki opiekuńczo wychowawcze 77.823,72zł
- w tym: dożywianie uczniów 69.156,84zł
dożywianie pozostałe 2.780,00zł
utrzymanie świetlicy 5.886,88zł
- odpłatność za pobyt w domach pomocy społeczne 21.310,49zł

W ramach zadań własnych na wypłatę zasiłków celowych w formie świadczeń pieniężnych i niepieniężnych wydatkowano kwotę 272.922,11zł
z tego :
 w formie wypłat pieniężnych dokonanych z kasy MOPS na za-spokojenie niezbędnych potrzeb rodzin i osób (zakup drewna opałowego, węgla, leków, żywności, odzieży i obuwia , dokona-nie opłat za energię elektryczną i czynsz itp.) 165.072,29zł

 pozostawiono rezerwę na pomoc w formie rzeczowej. Rezerwa była konieczna ze względu na różne okoliczności w życiu mieszkańców, które stać się mogły w ciągu roku i tak:

- na drewno opałowe pozyskiwane samodzielnie w lesie na podstawie umowy z Nadleśnictwem Augustów 4.752,49zł
- za pobyt dziecka w zakładzie Opieki Długoterminowej w Baci-kach (ponad sześciomiesięczny pobyt) 870,00zł
- na prowadzenie edukacji kulinarnej w Środowiskowym Domu Samopomocy MOPS dla osób z zaburzeniami psychicznymi 499,99zł
- na przewóz dzieci z klasy integracyjnej z Zespołu Szkół Samo-rządowych 160,50zł
- w ramach realizowanego programu ekologicznego na zakup na-sion dla osób, które mają ogródki 525,00zł
- na zakup piskląt do hodowli 1.559,60zł
- opłacanie obiadów dla polskich dzieci z Grodna 364,80zł
- opłacanie obiadu dla dzieci z placówek wsparcia dziennego pod-czas balu karnawałowego 1.260,00zł
oraz na opłacenie czekoladek dla grupy 300 dzieci 245,80zł
- opłacenie Śniadania Wielkanocnego dla dzieci z placówek wsparcia dziennego 2.589,88zł
oraz czekoladek 512,30zł
- pomoc dla Związku Niewidomych (artykuły biurowe) 199,99zł
- pomoc dla podopiecznej, która otrzymała mieszkanie i jest oso-bą niepełnosprawną 507,77zł
- dofinansowanie programu dla rodzin romskich w remontach mieszkań 494,71zł
- dofinansowanie programu dla rodzin romskich w zakupie arty-kułów szkolnych 928,11zł
- dofinansowanie programu dla rodzin romskich w zakupie leków 67,42zł
- dofinansowanie pobytu w Bursie ze względu na pożar domu 495,00zł
- pomoc w zakupie paczek żywnościowych dla dzieci z klubu AL-ANON 400,00zł
- zakup paczek żywnościowych dla osób starych , chorych i nie-pełnosprawnych, w których są usługi opiekuńcze 2.500,86zł
- pomoc w opłaceniu specjalistycznych badan laboratoryjnych 167,00zł
- wyżywienie grupy uczestników WTZ w czasie odbioru nagrody w Krakowie 192,49zł
- zakup paczki żywnościowej dla podopiecznych 50,00zł
- zakup słodyczy dla dzieci z okazji Bożego Narodzenia 1.295,00zł
- dofinansowanie do zasiłku pielęgnacyjnego 0,27zł

Razem : 20.633,98zł


Ponadto : stosowano przez cały rok zasadę przekazywania pomocy w formie rzeczo-wej aby uchronić środki publiczne, zapobiec ich zmarnowaniu i mieć świadomość ce-lowego ich wykorzystania zgodnie z ich przeznaczeniem. Wymagało to przeprowa-dzenia wielu procedur, dokonywania przelewów, stosowania wzmożonej pracy socjal-nej z mieszkańcami, jednak tego typu poczynania przynoszą lepsze wyniki aniżeli wy-płata z kasy gotówki.
I tak na konto:
- aptek, za zakupione leki 8.210,28zł
- Zakładu Energetycznego 5.722,11zł
- ATBS Kodrem 6.581,29zł
- Spółdzielni Mieszkaniowej 3.879,09zł
- Caritas w Białymstoku (bezdomni) 5.915,80zł
- składu opałowego ( węgiel ) 40.029,99zł
- sklepu meblowego 450,00zł
- pogotowia ratunkowego ( przewóz karetką ) 99,00zł
- na konto sklepu za talony na podstawowe artykuły spożywcze 7.550,00zł
- sklepu za artykuły spożywcze 560,00zł
- organizatora za turnus rehabilitacyjny 150,00zł
- placówek opiekuńczo-wychowawczych 637,50zł
- ośrodka dla narkomanów 600,00zł
- innych ośrodków pomocy społecznej, szkół poza Augustowem, domów pomocy społecznej, przychodni lekarskiej za szczepionki 1.568,58zł

W wyjątkowych sytuacjach głównie ze względu na choroby, konieczność ochrony osób i rodzin przed eksmisjami, zadłużeniami czynszowymi, odcięciem dopływu energii elektrycznej, wyziębieniem organizmów ludzkich przyznawano zasiłki celowe specjalne i w 2004r. wydatkowano na ten cel: 116.003,92zł
w tym:
- wypłaty z kasy MOPS 100.360,39zł
- przekazane na konto aptek 3.226,81zł
- przekazane na Zakład Energetyczny 382,54zł
- przekazane na konto Kodremu 354,14zł
- przekazane na konto Spółdzielni Mieszkaniowej 1.555,26zł
- przekazane na skład opałowy 10.124,78zł

Bardzo dużym wydatkiem jest opłacanie dożywiania uczniów w szkołach, dożywia-nie dzieci w przedszkolach i żłobku, placówkach opiekuńczo wychowawczych.
W 2004r. dożywianie w szkołach w formie obiadów i drugich śniadań prowadziły: Zespół Szkół Samorządowych, PHU Polmop (SP Nr 4, SP Nr 6, Gimnazjum Nr 2), PHU Kuchcik (SP Nr 2), ASS (Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum Nr 4, Zespół Szkół Ogólnokształcących ), Bursa Międzyszkolna.

Na dożywianie uczniów w szkołach wydatkowano: 213.647,72zł

- Gimnazjum Nr 1 16.457,80zł
- Szkoła Podstawowa Nr 2 53.743,40zł
- Zespół Szkół Samorządowych 56.821,40zł
- Szkoła Podstawowa Nr 4 20.774,60zł
- Gimnazjum Nr 2 18.224,80zł
- Szkoła Podstawowa Nr 6 11.802,80zł
- Zespół Szkół Specjalnych 4.083,28zł
- Bursa Międzyszkolna 16.732,00zł
- LO Nr 1 + Gimnazjum Nr 4 6.927,40zł
- Zespół Szkół Dąbrowa Białostocka 382,50zł
- II śniadania 2.376,00zł
- Zupa dla braciszka 75,00zł
- Półkolonie - w czasie wakacji 5.246,74zł

Na dożywianie dzieci w przedszkolach wydatkowano: 9.011,90zł

- Przedszkole Nr 1 243,00zł
- Przedszkole Nr 2 3.274,10zł
- Przedszkole Nr 3 3.502,00zł
- Przedszkole Nr 4 1.288,80zł
- Przedszkole Nr 6 704,00zł

Na dożywianie w Żłobku wydatkowano 279,30zł

Dożywianie osób dorosłych w stołówce prowadzone jest dla osób bezdomnych, zagro-żonych bezdomnością, zagrożonych wykluczeniem społecznym i marginalizacją.
Jest to zjawisko narastające, dotyka coraz młodszych ludzi, głównie mężczyzn.
Jest to najtrudniejsze grupa podopiecznych i praca z nimi wymaga ciągłego nadzoru i kontroli.
Większość z tych osób okresowo nadużywa alkoholu. Śmiertelność w tej grupie jest też wysoka.
Na dożywianie tej grupy wydatkowano 54.781,33zł.

W przyszłości należy zorganizować kompleksową pomoc dla tych podopiecz-nych wraz ze schroniskiem, zorganizowaniem pracy choćby dorywczej czy krótkoter-minowej.
Przepisy zabraniają obecnie ponoszenia przez nich odpłatności przy braku dochodów
mierzalnych oraz wliczania wartości posiłków do dochodu.
Funkcjonowały też wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze sprawując bardzo potrzebną opiekę nad dziećmi przed zajęciami szkolnymi lub po zajęciach szkolnych.
Należy stwierdzić, że dalsze dofinansowanie z budżetu gminy jest konieczne, gdyż zapobiega to wielu dysfunkcjom (wagary, kradzieże, styczność z różnymi patologiami, wchodzenie w grupy nieformalne, kontakt z przestępczością).
Uczestnictwo w zajęciach sprzyja zmniejszeniu agresji, wyciszeniu się dzieci, nabycia dobrych i przydatnych nawyków życiowych, uczenia się dobrych zwyczajów, gotowania, sprzątania i poprawnego zachowania się w różnych okolicznościach.
Pobyt w świetlicach to również sposób na uzyskiwanie lepszych ocen w szkole, na możliwość spokojnego odrobienia lekcji, na dobry kontakt z kolegami i koleżankami.
Na dożywianie uczniów w placówkach opiekuńczo-wychowawczych wydatkowano kwotę: 77.823,72zł
w tym:
- SOPDZ „Przystań” -15.861,88 zł (przeciętnie 60 osób)
- Katolickie Towarzystwo Służby Dzieciom -20.057,98 zł (przeciętnie 93 osoby)
- Świetlica Sióstr Urszulanek - 6.583,97 zł (przeciętnie 30 osób)
- Środowiskowe Ognisko Wychowawcze - 5.848,26 zł (przeciętnie 30 osób)
TPD
- Fundacja Cordis - 7.747,30 zł (przeciętnie 33 osoby)
- Świetlica „Nasza Ostoja” MOPS -13.057,45 zł (przeciętnie 45 osób)

Dożywianie w pozostałych placówkach:

- Warsztat Terapii Zajęciowej 1.960,00zł
- Środowiskowy Dom Samopomocy 120,00zł
- Świetlica Zgromadzenia Sióstr Urszulanek 700,00zł

Osobne wydatki poniesiono na funkcjonowanie dziennego ośrodka wsparcia dla dzieci „ Nasza Ostoja” MOPS - 5.886,88 zł
z tego:
- energia elektryczna 587,32zł
- centralne ogrzewanie 3.885,55zł
- artykuły chemiczne 254,00zł
- artykuły szkolne i biurowe 664,79zł
- artykuły różne związane z funkcjonowaniem placówki 495,22zł

Zajęcia w „ Naszej Ostoi” były prowadzone od poniedziałku do piątku w systemie dwuzmianowym 8-14 ( grupa młodsza ) 12 — 18 ( grupa dzieci starszych ).
Prowadzono następujące formy pracy:
- pomoc w kryzysach szkolnych, rodzinnych, rówieśniczych, osobistych
- zajęcia z kinezjologii edukacyjnej
- zajęcia socjoterapeutyczne: program terapii pedagogicznej dzieci mających specy-ficzne trudności w czytaniu i pisaniu, program rozwojowo-terapeutyczny dla ze-społu dzieci z dyslekcją rozwojową, program dla dzieci grupy młodszej „ Poczytaj mi przyjacielu”
- zajęcia z pedagogiki zabawy
- dożywianie wychowanków (kanapki, ciasta, owoce, słodycze)
- organizacja czasu wolnego, rozwój zainteresowań (koło plastyczne, muzyczne, sportowe)
- współpraca ze szkołami (pedagodzy, nauczyciele przedmiotu, wychowawcy, ku-ratorzy społeczni i zawodowi)

Placówka realizowała swoje zadania kierując się w szczególności:
- dobrem wychowanków
- poszanowaniem praw dziecka
- poszanowaniem praw rodziców wynikających z przepisów prawa rodzinnego.

Realizowany był indywidualny plan pracy z dzieckiem, prowadzone karty pobytu dziecka.
W ramach rozwoju zainteresowań i organizacji czasu wolnego prowadzone były pół-kolonie zimowe i letnie. Wychowankowie uczestniczyli w integracyjnej Wigilii oraz Śniadaniu Wielkanocnym zorganizowanym przez MOPS.
Każdego miesiąca wychowankowie obchodzili urodziny. Z okazji Dnia Dziecka uczestniczyli w wyjeździe do Możni — Pensjonatu „Sadyba”.
„ Nasza Ostoja” współpracowała z szeregiem instytucji, które ustawowo dzia-łają na rzecz dziecka i rodziny: MOSIR, ODK, MDK.
Dzięki pomocy sponsorów dzieci i młodzież wyposażone zostały w podstawo-we przybory szkolne, odzież, maskotki, słodycze. Ze zbiórek „ Banku Żywności ” ko-rzystały dzieci z placówek oraz rodziny augustowskie.
W 2004 roku przeprowadzono remont pomieszczeń (wymiana podłogi w świe-tlicy, odnowienie ścian, sufitów, zmiana dekoracji, wystroju wnętrz).
Wśród wychowanków podniesiono oceny na koniec roku szkolnego. Rozsze-rzono zakres współpracy z kołami wolontariackimi z 2 LO, Gimnazjum Nr 3, Gimna-zjum Nr 1 jak też ośrodkami kulturalno-oświatowymi.
W 2004 roku w placówce przeprowadzona została kontrola przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
W placówce w 2004 roku pracowały z wychowankami dwie opiekunki oraz w ramach wolontariatu pedagog-terapeuta.
Wydatek dotyczący opłacania za pobyt w domach pomocy społecznej miesz-kańców Augustowa wyniósł w 2004 roku 21.310,49zł
w tym:
- DPS Węgorzewo 9.002,48zł
- DPS Suwałki 6.537,41zł
- DPS Nowa Wieś Ełcka 5.770,60zł

Należy tu zaznaczyć, że koszty umieszczenia mieszkańców będą rosły. Planowana na 2005r. kwota to 100.000 zł. Każdego roku Starosta Powiatu odpowiedniego ogłasza koszty utrzymania w domu pomocy społecznej. Ze względu na starzenie się społe-czeństwa należy rozważać możliwość utworzenia rodzinnych domów pomocy, co znacznie obniżyłoby koszty miasta.
Utworzenie jednak takich domów winno odbyć się przy dużej pomocy miasta w okresie jego uruchomienia ( pomoc w kosztach remontu i adaptacji ).

Zasiłki okresowe płatne wg przepisów nowej ustawy z 12 marca 2004r. o pomocy społecznej — wydatkowano kwotę 214.697,00zł
z tego wypłaty z kasy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej 185.689,26zł

Dokonywano też przelewów udzielając pomocy w formie rzeczowej:

- apteki 279,55zł
- Zakład Energetyczny 2.284,55zł
- talony na art. spożywcze 10.240,00zł
- sklepy spożywcze 2.409,92zł
- Kodrem 3.892,43zł
- Spółdzielnia Mieszkaniowa 797,54zł
- Ośrodek dla Bezdomnych Garbas 3.563,60zł
- Ośrodek Caritas 553,20zł
- Wodociągi Miejskie 258,90zł
- Skład Opałowy 3.732,45zł
- opłacanie pobytu naszych mieszkańców
- w innych miejscowościach
(Zgorzelec, Kraków, Sztabin, Białystok) 995,60zł

Ogółem w 2004r. wypłacono 3235 świadczeń (zasiłków okresowych) dla 767 rodzin, 2661 osób w rodzinach.
Państwo gwarantuje tylko w niewielkim procencie udział środków finansowych w ramach zadań zleconych. Zasiłki okresowe stały się zadaniem gminy o charakterze obowiązkowym, co oznacza, że każdy kto spełnia kryteria ma prawo do tego zasiłku.
Państwo na 2004r. gwarantowało 15% wysokości zasiłku wynikającego z różnicy po-między kryterium dochodowym rodziny a dochodem i 20% tej różnicy w przypadku osób samotnych.
Prowadzi to do sytuacji, ze osoby bezdomne, bez dochodu otrzymują większą pomoc aniżeli rodziny. Osoba samotna, która najczęściej nadużywa alkoholu ma więk-szą kwotę niż rodzina z dziećmi.
Stąd też Ośrodek chroni te pieniądze przed zmarnowaniem stosując te wszyst-kie sposoby, o których mowa w sprawozdaniu.
Wprawdzie ustawodawca przewidział, ze gmina w drodze uchwały może pod-nieść kwotę i procent, o czym mowa, jednak to jest bardzo kontrowersyjny temat wy-magający dłuższego czasu, aby można było obiektywnie ocenić skutki.

Rozdział 85214 — zasiłki i pomoc w naturze oraz składki na ubezpieczenie spo-łeczne — zadania zlecone

Plan: 454.382,00zł

Wydatki:
- zasiłki stałe z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem 66.192,28zł
- zasiłki stałe wyrównawcze 34.462,07zł
- zasiłki okresowe gwarantowane 21.559,33zł
- zasiłki okresowe macierzyńskie 39.246,17zł
- zasiłki macierzyńskie jednorazowe 6.432,00zł
- zasiłki okresowe 134.903,17zł
- zasiłki okresowe specjalne 44.316,01zł
- zasiłki stałe (od V.2004r.) 79.417,97zł
- składki na ubezpieczenia społeczne — zasiłki stałe 22.148,20zł
- składki na ubezpieczenia społeczne — zasiłki okresowe gwaran-towane 5.704,80zł

W tym przypadku również stosowano przelewy na różne firmy regulując najpotrzeb-niejsze potrzeby osób i rodzin.

Rozdział 85215 — dodatki mieszkaniowe — zadania własne

Plan: 1.120.381,00zł
— wydatki 1.064,379,21 zł tj: 95%

Dodatki mieszkaniowe 2004 rok

Kwota wypłaconych dodatków mieszkaniowych 1.064.379,00zł
- z tego w zasobie:
- gminnym 564.864,00zł
- spółdzielczym 360.301,00zł
- wspólnot mieszkaniowych 90.251,00zł
- prywatnym 746,00zł
- innych 48.217,00zł

Liczba wypłaconych dodatków 8.173,00zł
- z tego w zasobie:
- gminnym 3.957,00zł
- spółdzielczym 3.225,00zł
- wspólnot mieszkaniowych 750,00zł
- prywatnym 10,00zł
- innych 231,00zł
Wskaźnik udziału kwoty dodatków mieszkaniowych
w ogólnej kwocie wypłaconych w zasobie:
- gminnym - 53,07 %
- spółdzielczym - 33,85 %
- wspólnot mieszkaniowych - 8,48 %
- prywatnym - 0,07 %
- innych - 4,53 %

Średnia roczna kwota dodatku mieszkaniowego 130,23zł
- z tego w zasobie:
- gminnym 142,75zł
- spółdzielczym 111,72zł
- wspólnot mieszkaniowych 120,33zł
- prywatnym 74,60zł
- innych 208,73zł

Wniosków wpłynęło - 1362
Wystawiono odmownych decyzji - 34
Ilość zarządców domów, którym przekazuje się dodatki mieszkaniowe - 52

Rozdział 85216 — zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne i wychowawcze — zadania zlecone

Plan: 4.451,00zł
w tym:
- zasiłki rodzinne 1.275,00zł
- zasiłki pielęgnacyjne 3.176,00zł

Zadanie to realizowane było do 30 kwietnia 2004r. Wymienione świadczenia realizo-wane są od 1.05.2004r. zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych.


Rozdział 85219 — ośrodki pomocy społecznej

Plan: 1.433.930,00zł
w tym:
- dotacja 490.000,00zł
- środki gminy 943.930,00zł

Wydatki: 1.386.949,89zł
w tym:
- z dotacji 184.061,00zł
- z dotacji 305.939,00zł
- ze środków gminy 896.949,89zł

Wydatki były mniejsze od planowanych ze względu na niewykorzystanie planowa-nych wypłat , nagród jubileuszowych i odprawy emerytalnej (zmiana planów pracow-ników).
W ośrodku pracowały 74 osoby z tego 7 osób w niepełnym wymiarze godzin.
Ośrodek zatrudnia 5 osób niepełnosprawnych z tego 4 z umiarkowanym stopniem nie-pełnosprawności i 1 osobą z lekkim stopniem niepełnosprawności.

W ośrodku w 2004r. występowały następujące stanowiska pracy: kierownik — 1, główna księgowa — 1, inspektorzy i podinspektorzy, pracownicy socjalni — 14, pra-cownicy wykonujący usługi opiekuńcze — 11 w tym specjalistyczne — 5, pracujący w Środowiskowym Domu Samopomocy — 13 (p.o. kierownika, terapeuci — 5, pielę-gniarka — 1, opiekunka — 1, psycholog — 1, rehabilitant — 1, logopeda — 1, lekarz psy-chiatra — 1, specjalista — 1), pracujący w Warsztacie Terapii Zajęciowej — 13 ( kierow-nik — 1, instruktorzy — 8, rehabilitant — 1, psycholog — 1, logopeda — 1, kierowca — 1, salowa — 1 ) w „ Naszej Ostoi” — 2 osoby, w świadczeniach rodzinnych — 5 osób, w dodatkach mieszkaniowych — 1, kasjer — 1. W związku ze zwiększającą kompute-ryzacją oraz poszerzeniem kompetencji zbyt mała jest liczba pracowników administra-cyjnych.

Razem wydatki wyniosły:

- Nagrody i wydatki osobowe nie zaliczone do wynagrodzeń 7.581,77zł
- Wynagrodzenia osobowe pracowników 966.839,39zł
- Dodatkowe wynagrodzenie roczne 72.023,00zł
- Składki na ubezpieczenia społeczne 174.075,79zł
- Składki na Fundusz Pracy 25.093,54zł
- Zakup materiałów i wyposażenia 19.203,00zł
- Zakup energii 7.986,85zł
- Zakup usług remontowych 4.015,51zł
- Zakup usług zdrowotnych 1.386,00zł
- Zakup usług pozostałych 49.707,39zł
- Podróże służbowe krajowe 10.537,65zł
- Różne opłaty i składki 1.241,00zł
- Odpisy na ZFŚS 28.057,00zł
- Wydatki na zakupy i inwestycje 19.202,00zł

Razem: 1.386.949,89zł

Rozdział 85228 – usługi opiekuńcze i specjalistyczne
usługi opiekuńcze-zadania zlecone

Plan : 89.000 zł Wydatki: 89.000,00zł

W 2004r. usługi specjalistyczne opiekuńcze świadczyło 5 opiekunek. Wzrasta zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi przy zmniejszaniu się zapotrzebowania na zwykłe usługi. Świadczy to o pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego miesz-kańców Augustowa. Usługi specjalistyczne wykonywane są w ramach określonych ustawą o ochronie zdrowia psychicznego oraz rozporządzeniem do tej ustawy. Odpłat-ność za te usługi jest niższa niż za zwykłe usługi, a dochód odprowadzany do Podla-skiego Urzędu Wojewódzkiego ( zgodnie z planem do wykonania ).

Wydatki:
- wynagrodzenia osobowe pracowników 66.000,00zł
- dodatkowe wynagrodzenia roczne 1.096,00zł
- składki na ubezpieczenia społeczne 11.773,00zł
- składki na Fundusz Pracy 1.644,00zł
- odpisy na ZFŚS 3.487,00zł
- zakupy materiałów i wyposażenia 5.000,00zł

Ze środków miasta dopłacano do wynagrodzeń miesięcznie średnio 1.800,-zł.

Do usług opiekuńczych i specjalistycznych świadczonych w miejscu zamiesz-kania uprawnione były trzy grupy osób:
1. osoby samotne, czyli osoby samotne gospodarujące, nie pozostające w związku małżeńskim i nie posiadające wstępnych ani zstępnych,
2. osoby samotnie gospodarujące, w sytuacji, gdy wspólnie nie zamieszkujący małżonek, wstępni lub zstępni nie mogą zapewnić odpowiedniej pomocy,
3. osoby w rodzinie w sytuacji, gdy rodzina , a także wspólnie nie zamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą zapewnić odpowiedniej pomocy.

Nadrzędną przesłanką była potrzeba opieki osoby drugiej ze względu na wiek, chorobę lub inną przyczynę, np. niepełnosprawność. Zakres usług dostosowany był do indywi-dualnych potrzeb osoby. Ustalenie zakresu usług jak i ustalenie, czy wydatki na usługi opiekuńcze podlegają w części lub w całości zwrotowi należało do kierownika ośrod-ka pomocy społecznej.
Rada gminy określiła w drodze Uchwały Nr XIX/189/04 z dnia 14 września 2004r. i Uchwały Nr XX/202/04 z dnia 29 października 2004r. szczegółowe zasady przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze udzielane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie oraz szczegółowe zasady częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat oraz trybu pobierania opłat.
Usługi opiekuńcze obejmowały pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życio-wych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwo-ści, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Zapobiegały osamotnieniu i pomagały przystosować się do zmian ekonomicznych i społecznych.
Natomiast specjalistyczne usługi opiekuńcze były to usługi dostosowane do szczegól-nych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Szczególnym rodza-jem tych usług były usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Z usług opiekuńczych w 2004 roku korzystało 99 osób w tym 20 osób z usług specjalistycznych:
- 83 osoby, to osoby samotne lub samotnie gospodarujące,
- 15 osób stanowiło gospodarstwa dwuosobowe
- 1 osoba gospodarstwo trzyosobowe

Odpłatność oparta była na zasadzie zróżnicowanej odpłatności zależnej od dochodów osobistych lub rodziny.
Z usług bezpłatnych korzystały 3 osoby
po 0,30 zł 6 osób
po 0,50 zł 1 osoba
po 0,70 zł 12 osób
po 1,00 zł 18 osób
po 1,50 zł 23 osoby
po 2,00 zł 19 osób
po 3,00 zł 5 osób
po 4,00 zł 2 osoby
po 5,00 zł 1 osoba
po 6,00 zł 2 osoby
po 8,00 zł 4 osoby
z pełnej 100% odpłatności po 10.00 zł 3 osoby

Liczba świadczeń tzn. godzin wypracowanych w domu klienta wyniosła 32.038 w tym 12.479 godzin specjalistycznych.
Usługi opiekuńcze wykonywało 16 opiekunek w tym 5 specjalistyczne ( zadania zle-cone).
Z dniem 1.09.2004r. została przywrócona jedna godzina dziennie w dni robocze na dojście opiekunek między środowiskami w celu zachowania dobrej jakości naszych usług, zadowolenia podopiecznych oraz bezpieczeństwa pracy opiekunek.

Podopieczni korzystali również:
z pomocy finansowej – 10 osób
z pomocy rzeczowej (warzywa, ryż, makaron, jaja, paczki świąteczne) – 99 osób
z pomocy socjalnej i pracy socjalnej – 99 osób
z dodatków mieszkaniowych – 10 osób
ze sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego – 26 osób
w wycieczce dla seniorów-rejs statkiem – 13 osób

Decyzje przyznające świadczenia w formie usług na podstawie art. 17 i 18 ustawy z dnia 29 listopada 1990r z późniejszymi zmianami realizowane były do 31 grudnia 2004r.
W XII 2004r. ponownie rozpatrywano wszystkie wnioski o przyznanie usług opiekuńczych i specjalistycznych na 2005r.

Rozdział 85295 – Pozostała działalność - dodatkowe dożywianie uczniów
- dofinansowanie zadań własnych -


Plan : 250.467 zł Wydatki: 250.467,00zł

Zadanie to realizowane było w szkołach podstawowych i gimnazjach w różnych for-mach:
- obiady 175.300,97zł
- drugie śniadania 39.255,68zł
- paczki żywnościowe 28.097,43zł
- kolacja Wigilijna 7.812,92zł

W 2004r. realizowany był program „ Jaś Wędrowniczek” dla osób z zaburzeniami psychicznymi i na realizację tego programu otrzymano dotację w wysokości 15.000 zł.

Zgodnie z zatwierdzonym programem zrealizowano:
- zorganizowano wycieczki krajoznawcze w ramach modułu:
„ Cudze chwalicie swego nie znacie” 4.080,00zł
- zorganizowano wyjazdy do teatru i kina w ramach modułu:
„ Z kulturą za pan brat” 2.790,00zł
- zakupiono stroje sportowe, karnety na pływalnię w ramach modułu:
„ W zdrowym ciele zdrowy duch” 1.829,50zł
- zakupiono komputer, aparat cyfrowy do realizacji modułu:
„ Jak Cię widzą tak Cię piszą” 4.860,00zł
- zakupiono materiały biurowe 960,50zł
- zapłacono za druk gazetki 480,00zł

Dokładny przebieg realizacji programu opisany jest w sprawozdaniu z działalności Środowiskowego Domu Samopomocy MOPS.

W 2004r. realizowany był również program „ Romowie wśród nas”, który prowadzo-no z dwóch dotacji: Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w ramach wymienionych rozdziałów :
- rozdział 70095 – Gospodarka Mieszkaniowa 5.000,00zł
- rozdział 80195 – Oświata i Wychowanie 4.500,00zł
- rozdział 85195 – Ochrona Zdrowia 3.000,00zł
12.500,00zł

Był to kolejny wygrany projekt na realizację zadań w zakresie różnorodnej pomocy w tym rodzin romskich i romsko polskich i obejmował następujące wydatki:

- zakup leków: 1.200,00zł
- leki zakupiono zgodnie z receptami po przeprowadzeniu specjali-stycznych badań, w tym laboratoryjnych
- zakup usług zdrowotnych: 1.800,00zł
organizacja „białej niedzieli”, badania laboratoryjne, testy me-dyczne
- zakup materiałów i wyposażenia: 9.500,00zł
zakupiono podręczniki szkolne, artykuły szkolne, obuwie dla uczniów, materiały do remontu mieszkań, sprzęty domowe.

Program objęto 30 augustowskich rodzin romskich i romsko polskich około 100 osób. Prowadzono i kontynuowano pracę socjalną, uczono gospodarnego wydawania środków pieniężnych. Poznano zwyczaje tej grupy podopiecznych w większym stop-niu niż dotychczas.
Oczywiście programem objęte były osoby, które podlegają przepisom o pomocy spo-łecznej.
Praca socjalna z tą grupą również nie należy do łatwych ze względu na to, że jest to grupa etnicznie zamknięta.


Podsumowanie

Praca w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Augustowie w 2004 roku przebiegała w sposób zaplanowany i wynikający ze zmieniających się bardzo często przepisów prawnych. Wynikała też ona ze zmieniającej się sytuacji życiowej i bytowej mieszkańców Augustowa. W Ośrodku wszelkie zjawiska społeczne społeczności Au-gustowa znajdują swoje odbicie, a praca musi być elastyczna i dostosowana do tego, co dzieje się w społeczności miasta.
Aby zrozumieć i próbować skutecznie pomagać w sposób profesjonalny nale-żało też przyglądać się bacznie i analizować różne sytuacje.
Bardzo ważnymi wskazówkami są dla nas zawsze dane statystyczne dotyczące ludności Augustowa , gdyż mówią one nam o zjawiskach demograficznych.
Liczby te wskazują na starzenie się społeczeństwa Augustowa i na konieczność coraz większej opieki nad ludźmi starymi. Będzie to powodowało zapewnienie róż-nych form opieki i troski, a przy bardzo małych świadczeniach emerytalnych i rento-wych na dodatkowe wydatki w pomocy społecznej.
Liczby te wskazują ponadto na tzw. objaw „ pustej kołyski” czyli na coraz niż-szy przyrost naturalny. Ponadto po ilości osób zgłaszających się do Ośrodka należy sądzić, że dzieci rodzą się w rodzinach o bardzo niskich dochodach.
Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie wynika, że na dzień 31.12.2004r. zarejestrowanych było 2796 mieszkańców, w tym kobiety 1404, z prawem do zasiłku 423 osoby, w tym kobiety 195.
Z 64 osób niepełnosprawnych bezrobotnych i poszukujących pracy tylko 10 osób miało prawo do zasiłku, w tym 5 kobiet.

W 2007 roku całość działalności Ośrodka zgodnie z ustawą o pomocy społecz-nej ma być finansowana w ramach zadań własnych.
Będzie to bardzo duże zadanie, które w sposób bardzo poważny obciąży budżet miasta.
Jak już wspomniano, kadra zatrudniona w Ośrodku jest bardzo dobrze przygo-towana do wykonania powierzonych zadań. Byłoby bardzo źle, gdyby zmiany te wprowadziły ograniczenia przy ciągle zwiększającym się zapotrzebowaniu na różno-rodne formy pomocy, której oczekują mieszkańcy.


Ośrodek winien nadal:

- zapewniać pomoc i wsparcie rodzinie w sprawowaniu jej podstawowych funkcji oraz zapewniać pomoc i wsparcie dzieciom sprawiającym problemy wychowaw-cze, zagrożonym demoralizacją, przestępczością lub uzależnieniami
- przeciwdziałać poszerzaniu się dysfunkcji zdrowotnych, których źródłem jest długotrwałe bezrobocie – tj. zmiany depresyjne, niestabilność emocjonalna, stany lękowe i neuro-tyczność
- przeciwdziałać utrwalaniu się strefy niedostatku w wielu rodzinach z powodu biedy i braku oszczędzania.

Należałoby również przy pomocy innych instytucji i środowisk zapobiegać:

- bierności i zrezygnowaniu u wielu osób, które przestały zabiegać o pracę wobec beznadziejności podejmowanych prób,
- zwiększaniu się ilości środowisk bez dochodu po utracie zasiłku dla bezrobotnych,
- rozwojowi postaw o charakterze roszczeniowym i tym samym domagania się peł-nego utrzymania oraz zasiłków na większość potrzeb w rodzinie, których nie jest ona w stanie sama zaspokoić.

Na kierowniku Ośrodka oprócz obowiązku złożenia radzie gminy corocznego sprawozdania z działalności Ośrodka spoczywa obowiązek przedstawienia potrzeb w zakresie pomocy społecznej.
Oprócz przedstawionych wyżej zadań do zrealizowania do najpilniejszych potrzeb należy:
1. Pozyskanie dodatkowych pomieszczeń na prowadzenie bieżącej działalności Ośrodka
2. Posiadanie magazynu na otrzymywaną z programów żywność oraz inne artykuły.
3. Ustanowienie sekcji świadczeń, co znacznie ułatwiłoby pracę.
4. Opracowanie i realizacja gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka. Obecnie strategia ta jest w fazie wstęp-nych analiz.
5. Tworzenie gminnego systemu profilaktyki i opieki nad dzieckiem i rodziną. Obecnie gminny system jest w fazie wstępnych analiz.
6. Po uchwaleniu przez Sejm ustawy o zawodzie pracownika socjalnego, jak najlep-sze jej wdrożenie.
7. Pomoc w powstaniu rodzinnego domu pomocy.
8. W Ośrodku należy wykonać niezbędne prace remontowe (do wymiany część pod-łóg i okien, mebli i sprzętów biurowych).


W 2004r. realizacja zadań wykonanych przez Ośrodek możliwa była dzięki zro-zumieniu potrzeb mieszkańców przez Radę Miasta Augustów, Pana Burmistrza, Pa-nią Skarbnik Miasta.
Pomoc okazali nam również pracownicy: Powiatowego Urzędu Pracy w Au-gustowie, Urzędu Miasta w Augustowie, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Straży Miejskiej , Sądu i Prokuratury, Policji, Urzędu Stanu Cywilnego oraz wszystkich organizacji pozarządowych pomocowych.

Za pomoc, wsparcie, życzliwość i wrażliwość wszystkim za wszystko bardzo serdecznie z całego serca dziękujemy!

Dodatkowe środki finansowe na pomoc społeczną pozyskane w 2004 roku.

- wzrost środków finansowych na świadczenia rodzinne, 2.742.503,00zł
zasiłki i pomoc w naturze,
Ośrodek Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy,
usługi specjalistyczne opiekuńcze,
dodatkowe dożywianie uczniów,
program „Jaś Wędrowniczek”, program „Romowie wśród nas”.

- Program „Bezdomność”- Podlaski Urząd Wojewódzki w Bia-łymstoku 5.302,00zł

- Program „Bezdomność” – projekt „Godność bez adresu” – Mini-sterstwo Polityki Społecznej 12.000,00zł

- Program wsparcia osób i rodzin - Urząd Miasta Augustów 8.000,00zł

- Program – Edukacja ekologiczna 4.000,00zł

- Działalność pożytku publicznego 28.305,00zł

- darowizny 10.410,00zł

- na działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej 402.410,00zł

Metryka strony

Udostępniający: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Joanna Dźwilewska

Wprowadzający: Joanna Dźwilewska

Data modyfikacji: 2005-04-20

Opublikował: Joanna Dźwilewska

Data publikacji: 2005-04-20