Sprawozdanie Stowarzyszenia za 2004r.

Sprawozdanie merytoryczne
z działalności Stowarzyszenia na Rzecz
Pomocy Społecznej w Augustowie
za 2004 rok

Zarząd Stowarzyszenia:
Anna Dźwilewska – przewodnicząca
Irena Wawiórko – zastępca przewodniczącej
Teresa Dobko – skarbnik
Monika Karbowska – sekretarz
Grażyna Matys – członek
Agata Frąckiewicz – członek
Regina Gryko – członek
Marianna Skowrońska – członek


Komisja kontrolna:
Honorata Borkowska – przewodnicząca
Ignacy Rostkowski – sekretarz
Mariola Samluk – członek


Adres: - 16-300 Augustów, ul. Wojska Polskiego 1
Telefon/fax: - 087 644 54 30
e-mail: - mops@augustownet.com.pl
data powstania: - 18.07.1995 rok.
Rej. KRS: - 0000066973
REGON: - 790179518
NIP: - 846-10-31-729
Data wpisu do organizacji pożytku publicznego: - luty 2004 rok.



Na Stowarzyszeniu na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie jako organizacji pożytku publicznego na podst. art. 23 ustawy z dnia 24 kwietnia 2004r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie spoczywa obowiązek sporządzenia sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności oraz podanie go do publicznej wiadomości w spo-sób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty. Organizacja pożytku publicznego sporządza i ogłasza roczne sprawozdanie finansowe.
Sprawozdanie za 2004 r. obejmuje zasady, formy i zakres działalności statutowej z podaniem realizacji celów statutowych, informacji o wysokości uzyskanych przycho-dów z wyodrębnieniem ich źródeł w tym ze źródeł publicznych, budżetu państwa i gmi-ny.
Misją Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie jest niesienie pomocy wszystkim, którzy pomocy potrzebują a szczególnie dzieciom z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym i marginalizacją, dzieciom i dorosłym niepełnosprawnym, bezdomnym i zagrożonym bezdomnością, długotrwale bezrobotnym. Ponadto Stowarzyszenie promuje osoby pomagające innym osobom po-trzebującym pomocy oraz organizuje życie koleżeńskie. Zakresem swojego działania obejmuje miasto Augustów i powiat augustowski. W sytuacjach wyjątkowych, kryzyso-wych albo w obliczu różnych kataklizmów i żywiołów również cały kraj.
W 2004 roku kontynuowaliśmy działania prowadzone w latach poprzednich, gdyż z doświadczeń Stowarzyszenia wynika, że są one potrzebne i przynoszą pozytywne efekty.
Sprawozdanie szczegółowo ujmuje wykonane zadania. Wykonane zadania stano-wią dla nas dowód, że wszyscy wolontariusze dobrze wykonali swoje zadania. Jest to dla wszystkich wolontariuszy powód do radości tym bardziej, że w lipcu 2005 roku obcho-dzić będziemy 10 lecie swojej nieprzerwanej, wolontariackiej pracy. Nadal bardzo dużo zadań wykonywaliśmy wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Augu-stowie, większość z organizacjami pozarządowymi działającymi w pomocy społecznej w Augustowie a mianowicie ze Społeczną Organizacją Przyjaciół Dzieci „Przystań”, Katolickim Towarzystwem Służby Dzieciom, Środowiskowym Ogniskiem Wychowaw-czym TPD, Fundacją „CORDIS”, Świetlicą Sióstr Urszulanek, Stowarzyszeniem Rodzi-ców Osób Niepełnosprawnych i Osób Wspierających WTZ, Suwalskim Bankiem Żyw-ności i Caritas Diecezji Ełckiej. Wspólna praca to prowadzona pomoc dla dzieci, organi-zacja czasu wolnego dzieci, urządzane wspólnie wycieczki, spotkania, pomoc w rozwią-zywaniu problemów szkolnych i łagodzenie konfliktów, to wspólna praca, aby życie tych dzieci uczynić lepszym, zmniejszyć agresję, nauczyć dobrych manier i prawidłowego zachowywania się w różnych sytuacjach życiowych. Dobrze się stało, że nadal mogliśmy pomagać osobom niepełnosprawnym. Służyć dobrymi informacjami, poradami, użyczać sprzęt rehabilitacyjny i pomocniczy. Pomoc w organizacji i przebiegu Olimpiad Specjal-nych i Mitingów lekkoatletycznych osób niepełnosprawnych. Ponadto kontynuowano zbiórki na leczenie dzieci niepełnosprawnych z powiatu augustowskiego. Udało się też wysłać prawie pięćdziesięcioosobową grupę osób niepełnosprawnych na turnus rehabili-tacyjny nad morze.
Stowarzyszenie rozdzieliło pomiędzy osoby potrzebujące i kwalifikujące się do pomocy żywność, artykuły i sprzęty domowe, odzież, obuwie i bieliznę.
Nadal obejmowaliśmy pomocą osoby bezdomne. Jest to grupa bardzo trudnych podopiecznych, sprawiająca wiele kłopotów, chwiejna w swoich zachowaniach oraz po-stępowaniu. Grupa okresowo nadużywająca alkoholu, wędrująca z miejsca na miejsce. Nadal kontynuowaliśmy wobec tej grupy działania osłonowe i profilaktyczne chroniąc przed zamarznięciem, wychłodzeniem organizmów udzielając gorących posiłków, przy-dzielając odzież, obuwie, bieliznę, umieszczając w ośrodkach dla bezdomnych. Działania te prowadziliśmy wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Augustowie, z Ośrodkiem dla Bezdomnych w Garbasie, z Ośrodkiem „Caritas” w Białymstoku.
Przez cały czas doświadczaliśmy pomocy i wsparcia mieszkańców Augustowa, którzy wspierali nas swoimi darowiznami. Pomogli nam również mieszkańcy z innych miast wpłacając 1% podatku. Była to bardzo duża pomoc, która w różnych formach rze-czowych będzie następnie przekazywana naszym podopiecznym.
Nadal prowadzone były programy „Bezdomność”, „Starszy Brat-Starsza Siostra”, zbiórki żywności w największych sklepach augustowskich, pomocy pedagogicznej i psy-chologicznej dla dzieci. Mamy też świadomość, że wiele zadań nie doczekałoby się reali-zacji, gdybyśmy nie mieli wsparcia społeczności lokalnej, gdyby wiele firm oraz osób prywatnych nie miało zaufania do naszej działalności.


Z całego serca dziękujemy tym wszystkim, którzy nas wspierali, reklamowali, mówili innym o naszej działalności, sponsorowali i szukali sponsorów, byli z nami, dobrze nam życzyli i mieli wielkie serce dla innych mieszkańców Augustowa.


Główne zadania w działalności organizacji o skutkach finansowych:

Zadania w zakresie pomocy społecznej.

Na podstawie umowy zawartej pomiędzy Miastem Augustów i Stowarzy-szeniem na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie otrzymano dotację na realizację zadań w wysokości 8.000,00 zł

 Pomoc dla osób bezdomnych, nadużywających alkoholu, długotrwale bezrobot-nych. Dotacja pozwoliła na zakup letniej odzieży, obuwia letniego, uzupełnienie naczyń w Stołówce. Podopieczni korzystający ze Stołówki sami wymalowali po-mieszczenia, posadzili kwiatki w skrzynkach i doniczkach.
 Wspomaganie osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej i za-wodowej. Pomoc w organizacji spotkania integracyjnego w Środowiskowym Do-mu Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, opłacenie posiłku w czasie trwania Olimpiad Specjalnych, pomoc w zorganizowaniu posiłku w cza-sie trwania Mitingu Lekkoatletycznego. Obie imprezy organizował Warsztat Te-rapii Zajęciowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Seniorom Ojcom i Mamom oraz osobom chorym, starym i niepełnosprawnym zorganizowano z okazji Dnia Matki i Ojca wycieczkę statkiem po jeziorach augustowskich wraz z posiłkiem.

Wykonane zadania w zakresie:

Działań na rzecz osób niepełnosprawnych

 Zorganizowano turnus rehabilitacyjny dla 48 osób niepełnospraw-nych w Stegnie w terminie 1-15.06.2004 r. W turnusie wzięły udział osoby niepełnosprawne, mieszkańcy Augustowa i powiatu augustowskiego, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Miej-skiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz uczestnicy Środowisko-wego Domu Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecz-nej wraz z opiekunami. Był to bardzo udany turnus rehabilitacyjny. Przyniósł poprawę kondycji fizycznej oraz psychicznej uczestni-ków. Turnus doszedł do skutku dzięki dofinansowaniu pobytu z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w Augustowie. Stowarzyszenie nasze każdego roku organizuje grupy wyjazdowe w różnych Ośrodkach rehabilitacyjnych głównie nad morzem i w górach. W 2004r. wysłano jedną grupę ze względu na szczupłość środków finansowych będących w dyspozycji PCPR. Zebrano kwotę, 14.241 zł.
którą w całości przekazano jako koszty pobytu na turnusie w Ośrodku Rehabilitacyjnym „Fale” w Stegnie. Ponadto zorgani-zowano transport autobusem oraz mikrobusem, pomoc opiekuna grupy, atrakcje oraz dodatkowe zajęcia kulturalne i rozrywkowe.
 Przez cały 2004 rok wypożyczano sprzęt rehabilitacyjny, pomocniczy służący osobom chorym i niepełnosprawnym w czasie choroby i pomocy w uzyskiwaniu sprawności fizycznej.
 Dokonywano pomiaru ciśnienia, poziomu cukru we krwi.
 Udzielono pomocy dla Środowiskowego Domu Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w organizacji spotkania integracyjnego z innymi grupami osób niepełnosprawnych (z dotacji Miasta Augustów)
 Opłacono posiłek w czasie trwania Olimpiad Specjalnych oraz Mitingu Lekko-atletycznego (z dotacji Urzędu Miasta Augustów)
 Z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca dla seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych zorganizowano wycieczkę statkiem po jeziorach augustowskich oraz opłacono po-siłek (08.06.2004 r. z dotacji Urzędu Miasta Augustów)
 Realizacja zadania „Baw się i ucz” oraz „Zupa dla braciszka i siostrzyczki”. W dziennym ośrodku wsparcia dla dzieci „Nasza Ostoja” przy pomocy wolonta-riuszy wykonano remont bieżący pomieszczeń oraz zakupiono artykuły do wy-stroju pomieszczeń. Dla dzieci z rodzin zagrożonych alkoholizmem opłacono wy-żywienie w czasie obozu organizowanego przez klub Tęcza AA w Płaskiej pow. augustowski. Dzieci naszych podopiecznych goszczone były przez TPD w Pro-szowicach koło Krakowa. Dzieci przebywały tam na koszt sponsorów. Opłacono bilety PKP i ubezpieczenie dzieci. (9 dzieci od 3.07 – 11.07.2004)
 Realizacja zadań statutowych Stowarzyszenia.
Opłacono składkę z tytułu członkostwa w Forum Pomocy Społecznej oraz opłaco-no koszt przejazdu osób ubogich na Mszę Świętą do Ełku z okazji piątej rocznicy pobytu Ojca Świętego w Ełku.

Realizacja zadań w zakresie krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży.

Stowarzyszenie na podstawie umowy z dnia 18 lutego 2004r. za-wartej z Miastem Augustów otrzymało dotację w wysokości 4.000,00 zł

 W ramach przyznanej dotacji kontynuowano edukację ekologiczną dzieci i mło-dzieży uczęszczających do placówek wsparcia dziennego. Dzieci miały okazję przebywać w gospodarstwie agroturystycznym we wsi Możne pow. Olecko. Jest to wzorcowe gospodarstwo, w którym żyją różne zwierzęta, jest mała stadnina ko-ni, podaje się regionalne potrawy. Jest też duża świetlica, wielka łąka i las. W wyjazdach do gospodarstwa brały udział dzieci i młodzież ze wszystkich pla-cówek wsparcia dziennego: „Nasza Ostoja” MOPS (45), „Przystań” Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci i Katolickiego Towarzystwa Służby Dzieciom (40), Świetlica Sióstr Urszulanek (20), Fundacja Cordis (20), Ognisko TPD (20). Kolejny rok dzieci z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym miały możliwość poznania życia wsi, być bliżej ekologicznego śro-dowiska i nauczyć się jak człowiek winien żyć w zgodzie z przyrodą.


Zadania w zakresie edukacji, oświaty i wychowania.

 Stowarzyszenie zakupiło w 2004 r. program prawny „Lex” aby umożliwiać osobom zgłaszającym się uzyskanie u nas przydatnych porad prawnych pop-artych aktualnymi przepisami prawnymi,
 Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej użycza swojego konta dla Po-wiatowego Koła Polskiego Towarzystwa Pracowników Socjalnych, aby mogło gromadzić składki członkowskie – stan na 31.12.2004 – 280,80 zł
 Dobrowolne wpłaty na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży w wys. 1.189 zł. w całości zostały wydatkowane na ten cel.
Edukację ekologiczną prowadzimy od wielu lat. Żyjemy w pięknym otoczeniu jezior, rzek i lasów. Uczenie dzieci wrażliwości na piękno przyrody, poszano-wanie jej a w przyszłości umiejętne z niej korzystanie to nasze zadanie. Dzieci miały możliwość bycia w środku życia wsi zgodnie z przyrodą. Jest to wielki sukces Stowarzyszenia, że dzieci miały możliwość poznania parków narodo-wych, podglądania życia owadów, ptaków i zwierząt, bycia w gospodarstwie agroturystycznym, uczenia się życia wsi.


Działania charytatywne

 Stowarzyszenie kontynuowało zbiórki na leczenie i operacje dzieci i młodzieży niepełnosprawnej poprzez pomoc w zbiórce, organizowanie i zakup przyrządów, leków, organizowaniu transportu
o Hasło „Bartłomiej” – 1.450 zł.
Chłopiec chory na zespół piramidowo-pozapiramidowy – zakup odżywek, leków. Na 31.12.2004 – pozostała kwota 79,22 zł.
o Hasło „Marek i Joasia Łazarscy” – 4.000 zł chorzy na dystrofię mięśniową. Pomoc w organizowaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych, transporcie na lecze-nie, opłacanie turnusu rehabilitacyjnego w Ośrodku „Budowlani” Na 31.12.2004 r. pozostała kwota 2.148.62 zł
o Hasło „Karolinka” – 1.620 zł, dziewczynka chora na serce. Pomoc w wy-jazdach do Kliniki, zakupie inhalatora.
Na 31.12.2004 pozostała kwota 1.020 zł
o Hasło „Przystań” – 50 zł

Pomoc na dożywianie w domu dziennego wsparcia dla dzieci „Przystań”
 Realizacja projektu „Godność bez adresu”.
W ramach programu „Bezdomność” dotacja przyznana przez Mi-nisterstwo Polityki Społecznej w wysokości 12.000 zł.
W ramach tego projektu zrealizowano następujące zadania: zaku-piono regał do przechowywania trwałej żywności, nadal prowa-dzono punkt fryzjerski, punkt informacyjny i punkt majsterkowi-cza. Podopieczni mogli posłuchać radia, poczytać prasę, ogrzać się przy ciepłym piecu (Burmistrz Miasta bezpłatnie przekazał drewno opałowe), zreperować odzież, przyszyć guzik itp. Osoby objęte programem otrzymały środki higieniczne, sanitarne, odzież, obu-wie, bieliznę, czapki, szaliki, rękawiczki. Zrobiono również zapa-sy, które potrzebne są do dalszej pracy. Wyposażono apteczkę. Za-kupiono żywność (głównie konserwy)o długim okresie przydatno-ści do spożycia. Zakupiono też dwa 30 litrowe termosy. Były one bardzo potrzebne, gdyż te, które mieliśmy miały za małą pojem-ność. Projekt zyskał akceptację Ministerstwa Polityki Społecznej, chociaż Ministerstwo raczej dotuje bardzo duże Ogólnopolskie Or-ganizacje pozarządowe. Od 1997 roku każdego roku Ministerstwo docenia naszą pracę wolontariacką i pomysły naszych wolontariu-szy uważane są za celowe, potrzebne i warte dofinansowania. Bez-domni stanowią liczną grupę naszych podopiecznych. Jest to grupa najbardziej trudnych klientów, nie łatwo im pomagać, gdyż oni bardzo często odrzucają wszelkie formy pomocy. Natomiast, gdy chcą wówczas włączają się sami do pomocy, są bardzo aktywni i pomocni. Jest to pocieszające tym bardziej, że wówczas okresy trzeźwości są dłuższe a więc i kontakt bardziej łatwy a efekty pra-cy lepsze.

Na podstawie umowy Nr 10/2004 zawartej pomiędzy Panem Wojewodą Podlaskim i Stowarzyszeniem na Rzecz Pomocy Społecznej na Program „Bezdomność” projekt „Jedyna Pewna rzecz – Zupa w stołówce” otrzy-maliśmy dotację w wysokości 5.302 zł.
Dotacja ta pozwoliła na zakup trwałej żywności, paczek żywnościowych wydawanych trzykrotnie w okresie Bożego Narodzenia dla 80 osób, na zakup środków opatrunkowych, sanitarnych i higienicznych jak też na za-kup obuwia. Artykuły te są sukcesywnie wydawane aby zabezpieczyć tą grupę podopiecznych czyli osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością przed skutkami zimna.
Była to bardzo potrzebna dotacja dzięki dotacjom mamy możliwość zwiększenia pomocy dla tej grupy podopiecznych, z którymi praca jest bardzo trudna, ale też bardzo potrzebna.


Darowizny otrzymane przez Stowarzyszenie w 2004 roku

 Kantor Wymiany Walut Państwo Wielgatowie – 3.000,00 zł
Darowizna przekazywana ratalnie na dwie-trzy rodziny o niskich dochodach z niepełnosprawnymi dziećmi, chorymi rodzicami, wielodzietne. Pomoc przekazywana przez Stowarzyszenie w for-mie rzeczowej
 Kancelaria Notarialna Pani L. Filipczuk – 5.000,00 zł
Darowizna przeznaczona dla osób chorych, biednych, niepełno-sprawnych, rodzin w kryzysie. W postaci pomocy rzeczowej prze-kazywana podopiecznym przez Stowarzyszenie
 Darowizny osób prywatnych – 870,86 zł
Darowizny te jako pomoc rzeczowa trafiły do ludzi najbardziej potrzebujących pomocy natychmiastowej.
 British American Tobacco – 800,00 zł
Darowizna przeznaczona zgodnie z wolą donatora na rzecz Środo-wiskowego Domu Samopomocy MOPS na opłacenie szkoleń oraz na zakup materiałów do terapii.
 Darowizny od osób prywatnych – 740,00 zł
przeznaczone na odnowienie stanu sprzętu rehabilitacyjnego i po-mocniczego oraz na dokupienie tego sprzętu. Stowarzyszenie od wielu lat użycza posiadany sprzęt rehabilitacyjny mieszkańcom powiatu augustowskiego. Sprzęt ten ulega zepsuciu i zniszczeniu. Dlatego tego typu darowizny bardzo nas cieszą, gdyż poprzez za-kupy i renowacje możemy użyczać go osobom w potrzebie.

Inne przychody Stowarzyszenia w 2004 r.

Oprócz wymienionego przychodu z dobrowolnych wpłat na edukację ekologiczną osiągnięto następujące przychody:

Środowiskowy Dom Samopomocy 905 zł i wydatkowano z tego:
- na ognisko integracyjne 27.04.2004 r. – 200,00 zł
- na materiały do terapii – 292,40 zł

Na 31.12.2004 – stan – 412,60 zł

Wpłaty na działalność pożytku publicznego –28.305,03 zł

Stowarzyszenie w lutym 2004 roku jako pierwsze w województwie podlaskim uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Stworzyło to możliwość otrzymywania przewi-dzianych prawem wpłat na Stowarzyszenie, co umożliwia zrealizowanie naszych zamie-rzeń.
Wydatki ze środków na działalność pożytku publicznego przedstawiały się następują-co:
 Wpłaty dotyczące uczestnictwa w Forum Aktywności Lokalnej i Forum Pomocy Społecznej – 1.020,00 zł
 Dopłata do zakupu wózka inwalidzkiego dla chorego chłopca – 400,00 zł
 Zakup inhalatora dla chorej dziewczynki – 239,99 zł
 Za transport artykułów żywnościowych, za przechowywanie żywności w chłodni – 1.097,50 zł
 Na leczenie chłopca – 100,00 zł
 Na pomoc dla chorej kobiety – 300,00 zł
 Na opłacanie w ciągu całego roku kosztów delegacji związanych z Forum Pomocy Społecznej – 1.116,94 zł
 Na udział chorych psychicznie w Programie „Schizofrenia – otwórzcie drzwi” – 500,00 zł
 Na dożywianie uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej – osób z porażeniem mózgowym i upośledzeniem umysłowym – 1.500,00 zł
 Za pobyt dzieci z rodzin ubogich, zagrożonych wykluczeniem społecznym i marginalizacją w gospodarstwie agroturystycznym – 945,00 zł
 Dopłata do uczestnictwa na turnusie rehabilitacyjnym – 150,00 zł
 Opłacenie przejazdu osób niepełnosprawnych na Przegląd Twór-czości Niepełnosprawnych – 413,45 zł
 Zakup identyfikatorów na zbiórkę żywności w sklepach – 189,64 zł
 Zakup programu informacji prawnej Lex – 2.078,88 zł
 Zakup pomocy naukowych dla Zespołu Szkół Specjalnych – 126,50 zł
 Za popiłowanie piłą elektryczną drewna opałowego – 50,00 zł
 Za zakup biletów dla dzieci na teatrzyk „Wars i Sawa” – 250,00 zł
 Na pomoc dla Polskiego Związku Niewidomych – 405,98 zł
 Opłacenie wyjazdu osób niepełnosprawnych z WTZ na Ogólno-polski Konkurs Plastyczny w Krakowie – 374,93 zł
 Opłacenie kosztów konferencji – 154,00 zł
 Opłacenie części kosztów funkcjonowania stołówki dla osób bezdomnych (ubezpieczenie 273 zł, zakup liczników 272,47 zł) – 545,47 zł
 Opłacenie posiłków dla osób bezdomnych – 77,31 zł
 Ubezpieczenie wolontariuszy – 146,00 zł
 Zakup części do pieca do wypalania ceramiki w WTZ (prace osób niepełnosprawnych) – 864,98 zł
13.046,57 zł

Rozliczenie środków własnych
Stowarzyszenia za 2004 rok

- Bilans otwarcia na dzień 01.01.2004 r. – 1.067,82 zł

- Wpływy w 2004 roku – 9.063,44 zł

- dobrowolne wpłaty za torby ekologiczne – 1.189,00 zł
- na odnowienie sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego – 740,00 zł
- darowizny osób fizycznych – 5.870,86 zł
- składki członkowskie – 1.242,00 zł

Składki wynoszą 2 zł miesięcznie. Członkowie zwyczajni 46 osób
- odsetki bankowe – 21,58 zł

- Wydatki w 2004 roku – 6.162,06 zł
1. koszty administracyjne – 1.160,32 zł
2. pozostałe koszty – 4.966,87 zł
3. dofinansowanie do dotacji – 34,87 zł

Ad 1) W ramach kosztów administracyjnych poczyniono następujące wydatki:
- opłaty bankowe – 879,00 zł
- opłaty RTV – 179,20 zł
- opłaty pocztowe – 16,10 zł
- usługi xero – 7,00 zł
- prenumeraty czasopism – 39,00 zł
- zakup materiałów biurowych – 40,02 zł
Ad 2)
- opłaty związane z Krajowym Rejestrem Sądowym – 460,00 zł
- opłacenie zadań statutowych Stowarzyszenia – 2.409,07 zł
- pomoc dla WTZ – 220,39 zł
- koszty związane z wolontariuszami – 871,20 zł
- zakupy podręczników przydatnych w pracy Stowarzyszenia i Miej-skiego Ośrodka Pomocy Społecznej – 451,00 zł
- pomoc dla innych organizacji pozarządowych – 274,81 zł
- pomoc dla świetlic i stołówki dla osób bezdomnych – 280,40 zł
4.966,87 zł

Ad 3) Koszty poniesione jako część opłacenia faktur zgodnie z realizowanymi czte-rema projektami – 34,87 zł


Zakończenie

1. Stowarzyszenie nie świadczy odpłatnych świadczeń.
2. Sprawozdanie finansowe wraz z wynikiem finansowym dołączone jest do spra-wozdania merytorycznego.
3. Działalność Stowarzyszenia opiera się na wolontariacie. Nie zatrudnia żadnych osób.
4. Nie wypłacono też żadnych wynagrodzeń.
5. Stowarzyszenie nie posiada żadnych zobowiązań.
6. W 2004 r. Stowarzyszenie nie nabyło żadnych nieruchomości.
7. Sprawozdanie merytoryczne z działalności przesyła się do:
- Ministra Polityki Społecznej
- Krajowego Rejestru Sądowego
8. Stowarzyszenie upublicznia sprawozdanie merytoryczne poprzez:
- przedstawienie go Radzie Miasta Augustów
- wyłożenie w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie a zarazem siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie ul. Wojska Polskiego 1.

Stowarzyszenie bardzo serdecznie dziękuje członkom organizacji za ich cało-roczną pracę, za to, że swoją energię, swój wolny czas, swoje umiejętności, swoje serce i siły poświęcili drugiemu człowiekowi będącemu w potrzebie.

Z wyrazami wdzięczności
i nadzieją na dalszą tak potrzebną pracę
Zarząd Stowarzyszenia.

A że przed nami 2005 r. i jak już wspominano dziesiąta rocznica powstania Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Społecznej zapraszamy do dalszej współpracy i liczymy na pomoc w różnych formach.
Zapraszamy tak jak zawsze wolontariuszy do współpracy i pomocy.


Zarząd Stowarzyszenia



Nie ma takiej rzeczy, której wola ludzka
nie byłaby zdolna osiągnąć
przez dobrowolne działanie jednostek
połączonych we wspólnym wysiłku.
Alexis de Tocqueville

Metryka strony

Udostępniający: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Joanna Dźwilewska

Wprowadzający: Joanna Dźwilewska

Data modyfikacji: 2005-04-20

Opublikował: Joanna Dźwilewska

Data publikacji: 2005-04-20