Sprawozdanie MOPS

Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka

gdyby wszyscy byli silni jak konie

gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości

gdyby każdy miał to samo

nikt nikomu nie byłby potrzebny

Dziękuje Ci że sprawiedliwość Twoja jest nierównością

to co mam i to czego nie mam

nawet to czego nie mam komu dać

zawsze jest komuś potrzebne

ks. Jan Twardowski

Sprawozdanie

z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Augustowie za 2005r.

Przekazując sprawozdanie merytoryczne z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za 2005r. podsumować należy ten rok jako bardzo szczególny.

Otóż Ośrodek powołany został 1 października 1990r. i do 31 grudnia 1993r. funkcjonował w ramach podobnych do wydziału Urzędu Miejskiego w Augustowie.

Tak więc obchodziliśmy 15 lecie działalności oraz dokonywaliśmy jednocześnie oceny działalności, dokonanych osiągnięć ale również i naszych porażek i niepowodzeń.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej stanowi jednostkę samorządu gminnego bardzo specyficzną, gdzie działania i poszczególne kroki ukierunkowane są na pomoc indywidualnej osobie i rodzinie z jej problemami, kłopotami i trudnościami.

To nasze piętnastolecie to:

- powołanie z dniem 01 czerwca 1993 roku dziennego ośrodka wsparcia dla dzieci „Nasza Ostoja” mieszczącego się przy Rynku Zygmunta 9, do którego uczęszcza do 48 dzieci ze „starego śródmieścia” miasta. To jednocześnie miejsce, gdzie dzieci z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, zaniedbanych i niewydolnych wychowawczo znalazły swoją ostoję – miejsce spokoju i wyciszenia,

- powołanie z dniem 1.10.1993r. stołówki dla osób bezdomnych i innych, którzy własnym staraniem nie mogą i nie potrafią przygotować sobie gorących posiłków przy ul. Księdza Skorupki 6.

Stołówka wraz z punktem sanitarnym, punktem fryzjerskim, punktem majsterkowicza, ciepłym miejscem przy piecu, punktem informacyjnym stanowi „przystań” dla wielu osób.

Ze stołówki korzysta od 40 osób latem do 80 osób zimą.

Zimą wydawane są pełne obiady, latem zupy. Wydawana jest żywność, odzież, obuwie, bielizna, środki sanitarne i higieniczne.

Organizowane są uroczyste Wigilie, spotkania z okazji Świąt, spotkania z psychologiem.

To miejsce to również kilkugodzinny azyl, to miejsce, gdzie podopieczni mogą czuć się jak w domu, porozmawiać i ogrzać się.

Jest to jednocześnie najtrudniejsza grupa podopiecznych, z problemami alkoholowymi, wyrokami sądowymi za różnego rodzaju przestępstwa i wykroczenia.

Jest to grupa nazywana grupą zagrożoną wykluczeniem społecznym, zmarginalizowaną i patologiczną.

Grupa najbardziej chwiejna nastrojowo, roszczeniowa i okresowo nadużywająca alkoholu, często niekonsumpcyjnego.

Z tą grupą osób pracownicy socjalni pracują w bardzo trudnych warunkach.

- powołanie z dniem 1 grudnia 1993r. Warsztatu Terapii Zajęciowej dla 20 osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Warsztat Terapii Zajęciowej powiększał się w ciągu lat i od 1 grudnia 2005r. liczy już 35 uczestników.

Pierwsi uczestnicy rozpoczęli rehabilitację społeczną w warsztacie w dniu 17 lutego 1994 roku.

Warsztat jest nadal jedyną tego typu placówką w powiecie augustowskim.

Jest placówką niezwykle potrzebną i cieszącą się niezwykłą popularnością. Kolejka oczekujących na miejsca jest długa.

Oprócz działalności w zakresie rehabilitacji społecznej, która jest bardzo znana i doceniana zarówno w społeczności lokalnej, jak też i na forum ogólnopolskim
w Warsztacie prowadzone są zajęcia prowadzące do zwiększenia rehabilitacji zawodowej, a następnie zatrudnienia obecnych uczestników.[1]

W przypadku Warsztatu jedna osoba jako były uczestnik Warsztatu została zatrudniona jako pracownik.

- powołanie z dniem 1 grudnia 2003 roku Środowiskowego Domu Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dla 30 uczestników.

Placówka ta od 1 września 2005 roku przyjęła 5 nowych uczestników. Tak więc obecnie uczęszcza tam 35 uczestników.

Jest to placówka przeznaczona głównie dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla osób, u których występują również inne dysfunkcje fizyczne np. narządu ruchu[2].

Jest to placówka niezwykle potrzebna środowisku osób niepełnosprawnych.

Wykonując zadania rehabilitacji społecznej, ruchowej i zawodowej spełnia również niezwykle ważną rolę miejsca wsparcia duchowego, oparcia społecznego oraz gniazda spokoju dla osób, u których zaburzenia psychiczne powodują duże opory dotyczące wiary w siebie i swoje siły.

Wszystkie te placówki pracują nieprzerwanie od momentu powstania, poszerzają krąg osób korzystających i są bardzo dobrze odbierane przez społeczność lokalną.

Ich działalność jednak jest możliwa dzięki środkom finansowym przekazywanym przez budżet centralny, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, budżet Miasta Augustowa, wygrywanym projektom zarówno przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie, jak też Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej
w Augustowie.

Rok 2005 to również 10 lecie działalności Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie[3], którego członkami są przede wszystkim pracownicy Ośrodka. Jest to organizacja pożytku publicznego, która nieprzerwanie od 10 lat wspiera augustowską pomoc społeczną, czyni to profesjonalnie i całkowicie wolontarystycznie.

W 2005 roku zakończono prace nad dokumentem – Gminną strategią rozwiązywania problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka oraz gminnego systemu profilaktyki i opieki nad dzieckiem i rodziną.

Strategia ta w 2006 roku będzie analizowana przez Komisje Rady Miejskiej oraz podlegać będzie przyjęciu przez Radę Miejską w Augustowie w drodze uchwały.

W 2005 roku ponadto przeprowadzono remont bieżący pomieszczeń zajmowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Wojska Polskiego 1.

Rozpoczęto też wspólnie z Urzędem Miejskim w Augustowie działania prowadzące do realizacji prac społecznie użytecznych dla osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Otrzymaliśmy też informację, że nasza wielomiesięczna praca nad projektem
z Europejskiego Funduszu Społecznego z Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich – z Działania 1.5 – aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zaowocuje podpisaniem Umowy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej w styczniu 2006r. na kwotę ponad 927.000,-zł.

Projekt realizowany będzie wspólnie z Partnerem Powiatowym Urzędem Pracy
w Augustowie i obejmie docelowo 80 osób bezrobotnych.

Jesteśmy jedynym Ośrodkiem pomocy społecznej z województwa podlaskiego, który będzie realizował projekt z EFS.

Przyjęto też nową grupę zakładów pracy, z których pracownicy kwalifikują się do świadczeń rodzinnych.

Od dnia 1 września 2006r. tylko Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej będzie wypłacał świadczenia rodzinne dla wszystkich mieszkańców Augustowa zatrudnionych
u różnych pracodawców.

CAŁE SPRAWOZDANIE JEST ZAŁĄCZONE W ZAŁACZNIKACH


[1]Sprawozdanie merytoryczne z działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie za 2005r. stanowi oddzielną część sprawozdania.

[2]Sprawozdanie merytoryczne z działalności Środowiskowego Domu Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za 2005 stanowi oddzielną część sprawozdania.

[3]Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie za 2005 rok stanowi oddzielną część sprawozdania.

Metryka strony

Udostępniający: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Joanna Dźwilewska

Wprowadzający: Joanna Dźwilewska

Data modyfikacji: 2006-05-17

Opublikował: Joanna Dźwilewska

Data publikacji: 2006-05-17