Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie za2007 rok

Sprawozdanie merytoryczne

z działalności

Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Społecznej

w Augustowie za 2007 rok.

„Najkonkretniejszą pociechę można znaleźć w myśli, że wysiłek naszego życia ma choć w niewielkim

stopniu pomniejszyć ogrom ignorancji,

poniżenia i biedy na tej pięknej ziemi"

George Eliot

Nazwa Stowarzyszenia: Stowarzyszenie na Rzecz

Pomocy Społecznej

w Augustowie

Adres: 16-300 Augustów

ul. Wojska Polskiego 1

Numer KRS: KRS 0000066973

REGON : 790179518

NIP: 846 — 10 — 31 — 729

Telefon/Fax: 087 — 64 — 45 — 430

e-mail: mops@urzad.augustow.pl

Data powstania: 18.07.1995r.

Wpis do organizacji

pożytku publicznego: luty 2004r., Monitor Polski Nr 99 z 2007r.

Informacje o organizacji: http: // mops — augustow.pbip.pl

Zarząd Stowarzyszenia:

Anna Dźwilewska - przewodnicząca

Irena Wawiórko - zastępca przewodniczącej

Teresa Dobko - skarbnik

Monika Karbowska - sekretarz

Grażyna Matys - członek

Agata Frąckiewicz - członek

Regina Grygo - członek

Marianna Skowrońska - członek

Komisja Kontrolna:

Honorata Borkowska - przewodnicząca

Ignacy Rostkowski - sekretarz

Mariola Samluk - członek

W kolejnym roku działalności Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie planowanych i realizowanych zadań było bardzo dużo. Spoglądając na miniony 2007 rok należy obiektywnie stwierdzić, że był to bardzo pracowity rok, a w działania i zadania zaangażowanych było dużo wolontariuszy zarówno członków Stowarzyszenia jak też i innych wolontariuszy.

Rok 2007r. zaznaczył się tym, że różne instytucje publiczne jak też i organizacje rozpisywały częściej konkursy aniżeli w latach poprzednich. Stwarzało to dla naszego Stowarzyszenia nowe szanse, spróbowania swoich sił i możliwości, aby pisząc projekty starać się o pozyskanie środków finansowych na prowadzenie działalności statutowej organizacji.

Ponadto w 2007r. prowadzono i kontynuowano te działania, które wspierają niektóre grupy ludności, wychodząc naprzeciw ich niezaspokojonym potrzebom życia codziennego, potrzebom wielokrotnie bardzo niezbędnym, aby godnie i zwyczajnie po ludzku żyć.

Stowarzyszenie nasze utrwaliło swoją pozycję wśród organizacji pozarządowych. Uczestniczyliśmy w wielu spotkaniach, naradach, konferencjach i szkoleniach i zdobywaliśmy nowe umiejętności i informacje.

Jesteśmy członkiem Podlaskiej Pajęczyny Pozarządowej, Podlaskiego Forum Pomocy Społecznej, Podlaskiego Forum Organizacji wspierającego osoby niepełnosprawne.

Na terenie Augustowa pełnimy rolę informatora i koordynatora nieformalnego organizacji pozarządowych, co skutkuje wspólnymi spotkaniami, inicjatywami i zadaniami głównie dla dzieci.

Stowarzyszenie ponadto jako organizacja pożytku publicznego spełniało wszelkie związane z tym statusem standardy.

Na organizacji pozarządowej, zgodnie z przepisami prawnymi, ciąży obowiązek w sprawozdaniu przekazywać dane dotyczące zasad, form i zakresu działalności statutowej wraz z opisem tej działalności.

Celem Stowarzyszenia jest:

1. Organizowanie i prowadzenie wszelkiej pomocy społecznej, a w szczególności gromadzenie i podział funduszy dla osób potrzebujących pomocy z terenu miasta Augustowa.

2. Promowanie osób chcących nieść pomoc społeczną innym osobom.

3. Organizowanie życia koleżeńskiego.

4. Prowadzenie poradnictwa w zakresie pomocy społecznej.

5. Stowarzyszenie wspiera w różny sposób dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych, dzieci i dorosłych niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, wykluczeniem społecznym i marginalizacją, rodziny niepełne i pozostające w kryzysie.

6. Stowarzyszenie może występować do różnych instytucji, samorządów, administracji publicznej i państwowej, donatorów, darczyńców i programów (w tym do Europejskiego Funduszu Społecznego) z wnioskami o przyznanie środków finansowych wraz z prawem ich rozliczania.

W dalszej części sprawozdania opisana będzie działalność statutowa.

Przychody Stowarzyszenia w 2007r.

I. Przychody z działalności statutowej

1.Wpłaty na działalność pożytku publicznego

(1% podatku dochodowego) — 13.800,05 zł

2. Składki członkowskie 1.570,00 zł 3.Wpłaty mieszkańców na odnowienie

sprzętu rehabilitacyjnego 1.090,00 zł

4. Darowizny 8.415,70 zł

- z tego:

- BAT dla Związku Niewidomych — 2.000,00zł

- Altrex Warszawa — 2.000,00 zł

- Kancelaria Notarialna — 3.000,00 zł

- Osoby prywatne — 1.415,70 zł

5. Środki z budżetu państwa

- Umowy z ROPS Białystok — 11.835,00 zł

- Umowa z PUW Białystok 3.987,00 zł

- Umowa z MP i PS Warszawa — 13.200,00 zł

RAZEM 29.022,00 zł

6. Środki z budżetu gminy

- umowy — 13.500,00 zł

- na realizację program PEAD 3.000,00 zł

- środki na edukację ekologiczną 5.000,00 zł

RAZEM 21.500,00 zł

7. Wpłaty Środowiskowego Domu Samopomocy — 3.283,50 zł

8. Wartość żywności otrzymywanej w ramach

Programu PEAD w 2007 roku 178.940,04 zł

II. Przychody finansowe — odsetki finansowe — 1,95

III. Przychody związane z udostępnieniem rachunku bankowego

na poszczególne hasła:

Bartłomiej 5.330,00 zł

Ewa 121,00 zł

WTZ — 13.649,92 zł

Razem przychody w 2007 roku 276.724,16 zł

Koszty poniesione w 2007 roku

1) Koszty administracyjne (konto 401) 1.518,15 zł

1) Koszty działalności statutowej (konto 400) — 249.651,78 zł

2) Koszty działalności statutowej (konto 200) 10.251,72 zł

RAZEM 261.421,65 zł

Wydatki Stowarzyszenia w okresie I — XII 2007r

I. Pomoc dla mieszkańców Augustowa — 3.147,97 zł

Pomoc dotyczyła zakupu lekarstw, żywności, wynajmu magazynu, transportu i rozładunku żywności z programu PEAD czyli pomocy żywnościowej dla najuboższej ludności Unii Europejskiej.

II. Pomoc dla osób niepełnosprawnych — 8.760,07 zł

Pomoc ta była udzielana z wpłat na naszą organizację pożytku publicznego i z tego najwyższa pomoc była udzielona dla Koła Polskiego Związku Niewidomych na wydatki związane z zakupem komputera (część kosztów), na zakup szyldu, ubezpieczenia mienia, opłacenie Wigilii. Pomoc była udzielana dla Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach. Ze środków własnych Stowarzyszenia wspierano działalność Koła Polskiego Związku Niewidomych i zakupiono części oprzyrządowania do łóżka rehabilitacyjnego.

Zgromadzone środki Środowiskowego Domu Samopomocy MOPS dla osób z zaburzeniami psychicznymi pozwoliły na opłacanie kosztów przejazdu i uczestnictwa mieszkańców Domu na spotkania integracyjne, Festyn Integracyjny w Grajewie, Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych, X Przegląd Małych Form Artystycznych w Bartoszycach, na Festyn „Schizofrenia — otwórzcie drzwi”, Przegląd Piosenki Biesiadnej w Białymstoku, Andrzejki, imprezę integracyjną w Bartoszycach.

III. Pomoc dla dzieci z rodzin ubogich — 3.061,50 zł

Z wpłat na organizację pożytku publicznego opłacono: czekolady dla dzieci na Dzień Dziecka, przewóz dzieci na Festyn z okazji Dnia Dziecka do Ełku, na uroczystość 15-lecia Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci „Przystań”, na wsparcie organizacji AMUN artystów malujących ustami i nogami.

Ze środków własnych Stowarzyszenia opłacono kulig dla dzieci beneficjentów ostatecznych z Projektu „Czas do Pracy”, część kosztów wycieczki po Suwalszczyźnie z darowizn.

IV. Pomoc dla osób bezdomnych i zagrożonych

wykluczeniem społecznym — 100,25 zł

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pomoc dla tej grupy podopiecznych realizowana była przede wszystkim z wygranych projektów, o czym będzie mowa w dalszej treści sprawozdania.

V. Promowanie osób chcących nieść pomoc — 1.213,50 zł

Z otrzymywanych wpłat na organizację pożytku publicznego opłacono delegacje związane z działalnością pożytku publicznego, składkę roczną na Forum Pomocy Społecznej, posiłki w trakcie szkolenia organizowanego przez Stowarzyszenie Animatorów KLANZA.

VI. Organizowanie czasu wolnego dla Seniorów — 2.520,00zł

Zarówno z wpłat na organizację pożytku publicznego jak i ze środków własnych opłacono wycieczkę do Tykocina i Kiermusów. Wyjazdy dla seniorów cieszą się wśród nich największą popularnością.

VII. Pozostała działalność statutowa — 4.386,45 zł

Z wpłat na organizację pożytku publicznego opłacono wydatki związane z opłatami za wypisy z Krajowego Rejestru Sądowego, wydatki związane z dorocznym „Czerwcem Aktywnych”, opłacono wykonanie pomnika dla zmarłego NN, posiłki dla niewidomych w czasie Walnego Zgromadzenia, ofiary na Msze Święte za zmarłych podopiecznych oraz środki dezynfekcyjne i higieniczne do stołówki dla bezdomnych i innych osób potrzebujących.

Ze środków własnych Stowarzyszenia w wysokości 3.214,91 zł opłacono koszty paliwa do transportu głównie żywności, dożywianie dzieci podczas trwania półkolonii tanecznych, dofinansowano wydatki związane z realizacjami projektów „ Bądźmy aktywni”, „Swego nie znacie — cudze chwalicie”, „Abyś sama sobie pomogła”. Zakupiono drobne upominki dla sponsorów i wolontariuszy, kwiaty z okazji różnych uroczystości, np. 102 rocznica urodzin podopiecznej.

VIII. W ramach podpisanych umów — 42.522,00zł

Każdy z realizowanych projektów ma oddzielną dokumentację finansową i merytoryczną.

1. Umowa z gminą miasta Augustów (Nr 4 ps/07 z dnia 15.01.2007r.) — „Odnawiamy nadzieję” — 4.000,00zł

Projekt „Odnawiamy nadzieję” — realizacja programów wspierających rodzinę — dotacja gminy miasta Augustów na realizację zadań wynikających z potrzeb osób niewidomych.

W ramach projektu zakupiono sprzęt biurowy, materiały biurowe, odremontowano drzwi wejściowe.

Bardzo poprawiono dostępność biura Polskiego Związku Niewidomych. Osoby potrzebujące mogą, korzystać z zakupionego komputera wraz z lupą, książek brajlowskich, tabliczek brajlowskich, mogą wypożyczać płyty, kasety i prasę specjalistyczną. W lepszych warunkach mogą odbywać się spotkania i narady. Dzięki otrzymanej dotacji oraz darowiznom Koło może pracować w dobrych warunkach.

Ponadto Pan Burmistrz Miasta Augustowa zlecił wykonanie remontu pomieszczeń. Podłączono centralne ogrzewanie, doprowadzono ciepłą wodę, wyremontowano ściany i podłogi.

Z darowizn zakupiono zestaw komputerowy. Wszystkie te działania powiązane z realizowanym projektem „ Odnawiamy nadzieję” stworzyły dużą szansę dla podopiecznych Koła i jego wolontariuszy.

2. Umowa z gminą miasta Augustów Projekt „Abyś sama sobie pomogła” — 4.000,00zł

— pomoc rodzinom i osobom, wspieranie działań na rzecz wyrównania szans — dotacja.

Projekt realizowany był w formie uaktywniania kobiet, które są matkami, babciami i osobami stanu wolnego, aby wykorzystując produkty pochodzące z programu PEAD (czyli podstawowe produkty spożywcze) oraz inne produkty spożywcze lub półfabrykaty przygotowywać dobre, wartościowe posiłki, które chętnie będą jeść zarówno dzieci jak i dorośli.

Działania w ramach projektu podejmowane były również po to, aby różne produkty spożywcze nie marnowały się, nie ulegały zepsuciu i aby nie wyrzucać ich na śmietnik. Panie dzieliły się doświadczeniami swoimi z innymi kobietami.

Projekt realizowany był w placówkach wsparcia dziennego organizacji pozarządowych oraz placówkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Projekt zakładał pobudzenie aktywności kobiet i chęć zmiany w ich życiu, służył wychodzeniu z niechęci, braku pomysłów.

Środki finansowe z dotacji pozwoliły na zakup sprzętu, urządzeń i naczyń kuchennych, środków spożywczych.

Panie korzystać również mogły z pomocy specjalistów. Projekt służył wzmocnieniu związków międzypokoleniowych, związków rodzinnych i towarzyskich.

3. Umowa z gminą miasta Augustów (Nr 23/07 z dnia 30.05.2007r)

Projekt „Razem w krainę tradycji, dźwięku, koloru i kształtu” — organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży z terenu miasta Augustowa — 4.000,00 zł

Projekt trwał od 25 czerwca do 31 sierpnia 2007r. i zakładał: wzmocnienie więzi społecznych wśród dzieci. Dzieci nauczyły się rzeczy potrzebnych, dobrych i atrakcyjnych. Projekt wzmocnił też więzi międzypokoleniowe.

Dzieci, które w okresie wakacyjnym uczęszczały do placówek wsparcia dziennego w mieście miały możliwość brania udziału w wielu spotkaniach, szkoleniach, zajęciach terapeutycznych, wycieczkach. Działania wzmocniły więzi między dziećmi, służyły wzajemnej pomocy, wspieraniu się, prawidłowym relacjom między dziećmi. Dzieci brały też udział w spotkaniach z osobami starszymi. Sprzyjało to wzmocnieniu więzi międzypokoleniowych.

W projekcie wzięło udział 160 dzieci z placówek i 110 osób dorosłych, w tym duża grupa osób w podeszłym wieku z różnymi schorzeniami i niepełnosprawnością.

Wśród dorosłych były to osoby, które uczyły i pokazywały dzieciom różne techniki wytwarzania przedmiotów użytkowych i artystycznych. Dzieci brały udział w wycieczkach edukacyjnych do Lipska nad Biebrzą i uczyły się techniki pisanki lipskiej i wypieku korowajów i gąsek. Wyjeżdżały też do różnych miejsc Suwalszczyzny, brały udział w zajęciach w glinie w Warsztacie Terapii Zajęciowej. W Supraślu obejrzały Muzeum Ikon, w Czarnej Wsi Kościelnej produkcję siwaków i pracę kowala (ze środków własnych Stowarzyszenia dofinansowano wyjazdy dzieci w wysokości 1.080,00zł).

4. Umowa z gminą miasta Augustów

Projekt „Akademia wędrowania” — organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży z terenu miasta Augustowa - 1.500,00zł.

Projekt realizowany był z dotacji gminy miasta Augustowa w okresie od 01.08.2007r. — 31.08.2007r. w placówce wsparcia dziennego „Nasz Ostoja”.

Projekt polegał na zorganizowaniu wycieczki do Wigierskiego Parku Narodowego, Sejn, Cisowej Góry, Piramidy Rapa — Gołdap z obiadem i wstępami.

Była to wycieczka edukacyjno — krajoznawcza zakończona konkursem z nagrodami, ze znajomości zapamiętywania tego, co zobaczyły dzieci podczas wyjazdu.

Wycieczka ta dofinansowana była również z innych źródeł (na koszty wycieczki 750,00zł, dożywianie dzieci itp.). Stanowiła część prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży w zakresie jak najszerszego i najbardziej efektywnego poznania najbliższych stron i okolic, gdzie żyją. Bez poznania swoich stron rodzinnych niemożliwe jest ukochanie naszej małej Ojczyzny.

5. Umowa z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej (ROPS) w Białymstoku (Nr I PS/5/07)

Na rozpisany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku konkurs Stowarzyszenie nasze przesłało projekt „Bądźmy aktywni” dotyczący rozwoju form pomocy środowiskowej, dziennej i usług opiekuńczych skierowanych do osób starszych i otrzymaliśmy dotację na realizację projektu w wysokości 4.000,00zł.

Osoby starsze, które są bardziej sprawne, w części objęte pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie w ramach projektu, który trwał od 05 lipca do 30 września 2007r., miały możliwość uczestniczenia w bardzo wielu zajęciach, spotkaniach i rekreacji.

Projekt stworzył im możliwość ukazania swoich umiejętności, uzdolnień, spotkań z młodymi osobami, dowiedzenia się jak na wiele spraw reagują dzieci i młodzieży.

Projekt sprzyjał integracji i poznaniu się osób starszych mieszkających w różnych dzielnicach Augustowa. Udział w zajęciach pomógł zapomnieć o ułomnościach i niepełnosprawności. W projekcie brały też udział osoby o dużej niepełnosprawności ruchowej i wzroku.

Dzieci poznały jak dużą przeszkodę w życiu stanowi niepełnosprawność i w jaki sposób można różnymi narzędziami zmniejszyć niepełnosprawność i ułatwić życie osobom niepełnosprawnym (wizyty dzieci w Kole Polskiego Związku Niewidomych).

Odbyły się spotkania z chórem emerytów „Złota Jesień”, z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Uczyły się pracy w glinie, z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, z artystami scenicznymi. Bardzo miłe były spotkania z babciami. Na spotkaniach tych robiono sałatki, pieczono różne ciasta, smażono różne pyszności. Na wieczorkach tych i porankach pokazywano różne robótki, wycinanki, mówiono wierszyki i śpiewno piosenki.

Wielką atrakcją były próby wykonywania decupaqe i batiku.

Odbyły się też dwie wycieczki Szlakiem Tatarskim do Bohonik, do Supraśla, po Suwalszczyźnie i do Nowinki, aby przypomnieć i poznać jak tkano na prawdziwych krosnach.

Seniorzy brali też udział w rehabilitacji w Spa — w grocie solnej Hotelu Warszawa.

Tego typu działania międzypokoleniowe cieszą się bardzo dużą popularnością.

6. Umowa z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej (I. PS/1/07)

W 2007r. Stowarzyszenie nasze realizowało też Projekt „Swego nie znacie — cudze chwalicie” — wspieranie wypoczynku dzieci i młodzieży z rodzin ubogich w formie półstacjonarnej na kwotę dotacji 7.835,00zł.

Dotacja przyznana została przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku. Projektem objęta była grupa trzynaściorga dzieci plus jedno dziecko rezerwowe z placówki wsparcia dziennego „ Nasza Ostoja” Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dzieci poznały inne formy spędzenia wolnego czasu, wkładały w realizację zadań dużo wysiłku fizycznego, pokonywały własne słabości, niechęć a nawet czasami brak zapału.

Projekt zakładał poznawanie najbliższej okolicy Augustowa rowerami trekkingowymi, które również zostały zakupione w ramach projektu.

Dzieci odbyły 13 wycieczek rowerowych w okresie od sierpnia do października 2008r.

Brały też udział w wizycie w Gospodarstwie Agroturystycznym w Żarnowie. Dzieci poznały dokładnie Augustów, Muzea w Augustowie.

Przygotowano kronikę i prezentację projektu, które pokazano gościom zaproszonym i dokonano podsumowania całego projektu.

Realizacja tego projektu przyczyniła się do nabycia przez dzieci zdolności planowania i realizowania założonych celów.

Ukazano zdrowy tryb życia. Zmniejszyło się odosobnienie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Projekt był wspaniały, dobry, pożyteczny i ze wszech miar zasługuje na rozpropagowanie w innych miejscowościach.

7. Umowa z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku z 17.09.2007r.

Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie wysłało na ogłoszony przez Wojewodę Podlaskiego konkurs na działania na rzecz osób bezdomnych projekt „ Pomocna Dłoń” — dotacja 3.987,00zł.

Otrzymano dotację na realizację tego projektu w ramach działania w Module II realizacja zadania z zakresu pomocy społecznej polegającego na świadczeniu usług na rzecz osób bezdomnych i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu.

Celem projektu było stworzenie lepszych warunków do życia osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością poprzez zaspokojenie niezbędnych potrzeb biologicznych człowieka, osób bezdomnych, przebywających na terenie Augustowa.

Celem było też uchronienie przed skutkami zimna, zapobieganie śmierci przez wyziębienie i ochrona przed odmrożeniami.

Projekt pozwolił nam na zakup środków czystości, odzieży, zakup żywności trwałej. Ma to duże znaczenie ponieważ na dni wolne przydzielana jest żywność trwała (głównie konserwy). W pozostałe dni korzystający otrzymują gorące posiłki(w okresie jesień — zima — wiosna — są to pełne obiady, w lecie są to zupy z wkładką).

8. Umowa z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej z 25.09.2007r.

W 2007r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podobnie jak w latach poprzednich rozpisało konkurs na realizację projektów pomocowych dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością.

Stowarzyszenie nasze złożyło również projekt „Pomocna Dłoń — II” na kontynuację działań na rzecz osób bezdomnych — na tzw. Tor centralny obejmujący duże organizację pozarządowe korzystające z dotacji centralnych.

Projekt nasz uzyskał akceptację i w pierwszej turze konkursowej otrzymaliśmy dotację w wysokości 5.000,00zł, którą następnie aneksowano i przyznano dodatkową dotację w wysokości 8.200,00zł. Łącznie na realizację projektu przyznano 13.200,00zł. Projekt zakładał kontynuację działań na rzecz osób bezdomnych, aby poprzez wykonanie zadań zwiększyła się liczba osób, które wyjdą z bezdomności, znajdą schronienie chociaż na okres chłodów. Z dotacji zakupiono odzież, obuwie, bieliznę, środki opatrunkowe, sanitarne i higieniczne, chroniące przed odmrożeniami itp., zakupiono też narzędzia do punktu fryzjerskiego, koce, kołdry i poduszki. Zakupiono trwałą żywność na paczki z okazji Bożego Narodzenia.

Udzielana była również pomoc merytoryczna, praca socjalna oraz wsparcie duchowe.

Zjawisko bezdomności nasila się a pracę z osobami bezdomnymi prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jak i wolontariusze Stowarzyszenia przez cały rok. Bezdomni nasi kierowani są do różnego rodzaju ośrodków dla bezdomnych w Polsce.

Wygrywane projekty również w znacznym stopniu pomagają, aby problem bezdomności nie obciążał tylko ośrodka pomocy społecznej.

IX. Edukacja ekologiczna.

W ramach porozumienia z Urzędem Miejskim w Augustowie w ramach dofinansowania edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży Stowarzyszenie otrzymało z Miejskiego Funduszu Ochrony Środowiska zwrot kosztów związanych z realizacją projektu „Dlaczego w trawie piszczy?” w wysokości 5.000,00zł.

W ramach dofinansowania edukacji ekologicznej, którą Stowarzyszenie prowadzi od kilku lat zorganizowano wyjazd edukacyjny do Wigierskiego Parku Narodowego połączony z przejazdem Wigierską Kolejką Wąskotorową i poczęstunkiem regionalnym, wyjazd edukacyjno — krajoznawczy na Suwalszczyznę, gdzie zwiedzono Muzeum Przyrodnicze w Krzywem, Górę Cisową, Wiżajny, trójstyk granic w Bolciach, mosty w Stańczykach, jezioro Hańcza, Turtul, głazowisko „Rutka”.

Zorganizowano też wyjazd szkoleniowy do Lipska, do Suwałk, gdzie zwiedzano Muzeum Okręgowe (dział etnograficzny i archeologiczny).

W tych wyjazdach edukacyjnych, studyjnych i ekologicznych łącznie wzięło udział 175 dzieci oraz ich opiekunowie. Tego typu działania są bardzo potrzebne i pożyteczne. Uczą dzieci wrażliwości na otaczającą je piękną przyrodę, na potrzebę jej poznania i chronienia.

Ma to wielkie znaczenie, zwłaszcza w tych stronach w których żyjemy. Często działania, które prowadzimy stanowią dla dzieci jedyny sposób na poznanie naszej małej Ojczyzny.

X. Koszty administracyjne — 1.518,15zł

Ze środków własnych Stowarzyszenia wydatki dotyczyły:

zużycie materiałów i energii: - w tym (719,72zł)

- artykułów biurowych (142,32zł)

- zakupu książek (498,00zł)

- kartek okolicznościowych (38,40zł)

- prenumerat (41,00zł)

oraz zakupu usług obcych (798,43zł)

z tego:

- opłaty bankowe (586,23zł)

- opłaty rtv (197,20zł)

- opłaty pocztowe (15,00zł)

RAZEM I - X 72.229,89 zł

W 2007r. otrzymywaliśmy kolejny rok żywność w ramach programu PEAD — pomoc żywnościowa dla najuboższej ludności Unii Europejskiej. Żywność otrzymywana jest w ramach współpracy z Suwalskim Bankiem Żywności w Suwałkach.

W 2007r otrzymano:

- mleka UHT - 39.696 litrów,

- płatków kukurydzianych - 2.380 kg,

- mąki - 25.580 kg,

- makaronu - 24.620 kg,

- cukru - 7.520 kg,

- kaszy - 10.100 kg,

- sera żółtego - 1.201,90 kg,

- sera topionego - 3.338 kg.

Łącznie otrzymano 114.435,90 kg żywności na kwotę - 178.940,04 zł.

Z pomocy tego typu (w zależności od asortymentu i ilości kilogramów) skorzystało od 257 rodzin do 841 i odpowiednio od 831 osób do 2919 osób.

Statystycznie zgodnie z ilością otrzymanego asortymentu przypadało 61,41 kg żywności na osobę. Tego typu pomoc jest dobra i przydatna. Największym powodzeniem wśród mieszkańców cieszy się mleko, sery żółte i cukier.

Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie zwróciło się do Urzędu Miejskiego w Augustowie o pomoc w realizacji programu PEAD i dofinansowanie kosztów transportu żywności, rozładunku żywności, kosztów wynajmu magazynu i chłodni do przechowywania żywności. Żywność ta wydawana jest bezpłatnie dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Augustowa.

Transporty żywności przekazywane są przeciętnie przez okres dziewięciu miesięcy w roku.

W ubiegłym roku otrzymaliśmy zwrot kosztów wymienionych działań na kwotę 3000,00zł. Wydatki ponad kwotę 3000,00zł związane z transportem żywności zostały pokryte ze środków własnych Stowarzyszenia.

Do niniejszego sprawozdania dołączamy pełne sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2007r.(Bilans, Rachunek Wyników i Informacja dodatkowa)

Rzeczowy majątek trwały — 83.847,60zł

Liczba członków zwyczajnych — 65

Liczba Członków Honorowych 4

Liczba osób zatrudnionych 0

Stowarzyszenie nie zatrudnia pracowników. Działalność oparta na wolontariacie od powstania organizacji.

Inne działania.

Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie skierowało wniosek do Polskiej Izby Przemysłowo Handlowej w Białymstoku o przyznanie Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Augustowie tytułu „Pracodawca przyjazny rodzinie”.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej znalazł się w gronie pięciu finalistów tego konkursu — to duże honorowe wyróżnienie.

Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej doczekało się publikacji w książce „Od klientyzmu do partycypacji” pod redakcją prof. Ewy Leś i artykułu Pani Teresy Dobko w „Pracy Socjalnej” Nr 2 z 2007r.

W pierwszym kwartale 2008r. zaplanowane jest Walne zebranie członków Stowarzyszenia, które zgodnie ze statutem odbywa się co cztery lata.

Mamy nadzieję, że w 2008r. i w latach następnych praca w organizacji będzie równie owocna jak dotychczas.

Kontrole Stowarzyszenia w 2007r.

1. Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku — 16.04.2007r. — Kontrola prawidłowości realizacji programu PEAD — odbiorców ostatecznych — bez zaleceń.

2. Podlaski Urząd Wojewódzki Wydział Polityki Społecznej w Białymstoku — 26.11.2007r. — kontrola w zakresie realizacji Umowy na zadanie „Powrót osób bezdomnych do społeczności” — bez zaleceń.

Badania i ankietowanie

1. Centrum Badania Opinii Społecznej — Badanie — ewaluacja zdolności absorpcyjnych funduszy Europejskiego Funduszu Społecznego.

Organizacja pożytku publicznego ma obowiązek upublicznienia swojego sprawozdania merytorycznego i finansowego w sposób umożliwiający zapoznanie się z nim wszystkim osobom zainteresowanym.

W związku z tym niniejsze sprawozdanie zostaje upublicznione na stronie http://mops-augustow.pbip.pl, www.pozytek.gov.pl oraz w siedzibie organizacji w Augustowie ul. Wojska Polskiego 1.

Sprawozdanie merytoryczne i finansowe w wersji papierowej przesłane zostaje do Ministra Pracy i Polityki Społecznej — Departament Pożytku Publicznego ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa.

Sprawozdanie merytoryczne i finansowe do Sądu Gospodarczego w Białymstoku, a sprawozdanie finansowe wraz z Informacją dodatkową do Urzędu Skarbowego w Augustowie.

Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie z całego Serca dziękuje wszystkim naszym Darczyńcom, ludziom o ogromnym sercu, życzliwym i rozumiejącym drugiego człowieka w jego trudach losu i ciężkich, codziennych dniach życia.

Dzięki otrzymanym środkom finansowym możliwym stało się wykonanie naszych zadań.

Wszystkich, którzy nas wspierali finansowo i duchowo prosimy o przyjęcie naszych podziękowań. Podziękowania składamy również w imieniu naszych podopiecznych.

Wyrazy podziękowań składamy również tym, którzy bezpośrednio jako wolontariusze pracowali w Stowarzyszeniu.

„Prawdziwym bogactwem człowieka jest dobro,

którego dokonuje w świecie”

Serdeczne podziękowania

Zarząd Stowarzyszenia

Zarząd Stowarzyszenia:

Komisja Kontrolna:

PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ ŁĄCZA DO PLIKÓW ZAWIERAJĄCYCH TO SPRAWOZDANIE W FORMATACH DOC I RTF

Metryka strony

Udostępniający: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Joanna Dźwilewska

Wprowadzający: Joanna Dźwilewska

Data modyfikacji: 2008-12-03

Opublikował: Joanna Dźwilewska

Data publikacji: 2008-12-03