Sprawozdanie z działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej MOPS za 2007 rok

Sprawozdanie z rehabilitacyjnej działalności
Warsztatu Terapii Zajęciowej
przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Augustowie
za rok 2007

Informacja ogólna

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej mieści się przy
ul. Portowej 12 w Augustowie, prowadzi rehabilitację społeczną i zawodową dla 35 uczestników, osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem uczestnictwa w Warsztacie Terapii Zajęciowej (w tym 31 osób z miasta Augustów, 4 osoby z innych gmin Powiatu Augustowskiego).

W 2007r. wśród 35 uczestników 23 było ze znacznym stopniem niepełnosprawności i 12 z umiarkowanym.

W 2007r. zostało przyjętych do Warsztatu Terapii Zajęciowej 3 nowych uczestników, dwie osoby na miejsce zatrudnionych od stycznia 2007r. w Augustowskim Centrum Sportu i Rekreacji i jedna osoba od listopada 2007r. na miejsce osoby, która zrezygnowała na własną prośbę z przyczyn osobistych.

Niepełnosprawności intelektualnej uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej towarzyszą następujące schorzenia: epilepsja, wodogłowie, mózgowe porażenie dziecięce, zaburzenia mowy, nadwaga, wady wzroku i słuchu oraz inne.

Frekwencja w 2007r. przedstawiała się następująco:

Styczeń 99,7%

Luty 98,9%

Marzec 99,0%

Kwiecień 98,2%

Maj 99,3%

Czerwiec 99,0%

Sierpień 99,3%

Wrzesień 98,2%

Październik 98,6%

Listopad 98,5%

Grudzień 98,1%

Średnia 98,4%

Finanse

Szczegółowe sprawozdanie finansowe z wydatkowaniem środków na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej za okres styczeń – grudzień 2007r.zostało przekazane do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie 04.01.2008r.

Środki uzyskane ze sprzedaży prac wykonywanych w trakcie codziennych zajęć umożliwiają integrację społeczną uczestników. W zeszłym roku uzyskano ze sprzedaży prac kwotę: 8.775,00 zł, którą wydatkowano w porozumieniu z uczestnikami, zgodnie z ich potrzebami na rehabilitację społeczną. Ma to duże znaczenie wychowawcze, dzięki sumiennej pracy każdy uczestnik może brać udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Motywuje to do podejmowania wysiłku, prace stają się coraz ciekawsze, piękniejsze - by mogły znaleźć nabywców. Mieliśmy także znaczną pomoc ze Stowarzyszenia Rodziców Osób Niepełnosprawnych - wpływy z tego tytułu w 2007r. wyniosły: 27.800,81 zł.

Uzyskane środki bardzo przyczyniły się do wzbogacenia form rehabilitacji społecznej. W minionym roku odbyło się wiele ciekawych wydarzeń:

Styczeń:

integracyjne spotkanie z młodzieżą w II LO, jasełka i wspólne śpiewanie kolęd.

Luty:

zabawa karnawałowa z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Sejnach,

zabawa karnawałowa z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Olecku,

wyjście do kina na film „ Eragorn”.

Marzec:

Świąteczny kiermasz prac wykonanych w czasie terapii,

edukacyjny wyjazd na wystawę ikon do Supraśla.

Kwiecień:

uroczyste śniadanie Wielkanocne w Restauracji „Albatros”,

wyjazd do teatru w Ełku na przedstawienie „Hallo Szpicbródka”.

Maj:

integracyjny rejs statkiem do Studzienic w związku z obchodami Dnia Matki,

zorganizowanie Festynu Osób Niepełnosprawnych na Rynku Zygmunta Augusta w ramach obchodów rocznicy powstania Augustowa.

Czerwiec:

wspólne ognisko i grillowanie, impreza integracyjna dla uczestników Warsztatu podsumowująca pół roku pracy.

Sierpień:

wyjście do kina na film „Shrek III”,

edukacyjno- krajoznawcza wycieczka do Białowieży,

zawody sportowe w Suwałkach w DPS „Kalina”.

Wrzesień:

zawody sportowe „Sport – Integracja – Zabawa” w Dąbrowie Białostockiej,

edukacyjna wycieczka do Poznania, zaznajomienie się z historią Polski.

Październik:

wyjazd grupy do Druskiennik na Litwę celem poznania kultury sąsiedniego kraju,

udział w IV Przeglądzie Twórczości Teatralnej w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku z przedstawieniem „Krzesło prawdy”,

„Krzesło prawdy” – udział w VI Przeglądzie Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych Gołdap 2007.

Listopad:

udział w VI Regionalnym Turnieju Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych w Olecku,

integracyjna zabawa andrzejkowa z zaproszonymi WTZ Sejny i WTZ Olecko.

Grudzień:

świąteczny kiermasz prac,

edukacyjna wycieczka do Suwałk (wystawa terakotowa Armii Chińskiej) w Muzeum Regionalnym, wystawa fotograficzna w ROKiS,

wycieczka do Białegostoku do Teatru Dramatycznego i Muzeum Techniki.

udział w V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Osób Niepełnosprawnych „Człowiek – Przyroda” Białystok 2007r.,

uroczyste spotkanie opłatkowe w restauracji „Dom Nauczyciela”.

W ciągu 2007 roku odbyło się ogółem 4 zebrania rodziców z kadrą Warsztatu Terapii Zajęciowej. Prowadzony był także rejestr indywidualnych kontaktów z rodzicami, w czasie których udzielono informacji, porad i pomocy.

Charakterystyka terapii prowadzonej w poszczególnych pracowniach i osiągnięć uczestników

Terapia zajęciowa w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej odbywała się w grupach 6 – osobowych w następujących pracowniach:

plastyczna,

ceramiczna,

krawiecka,

gospodarstwa domowego,

życia codziennego.

Zgodnie z Planem Działalności Warsztatu 2007 r. prowadzone było także wsparcie psychologiczne, logopedyczne i usprawnianie ruchowe.

Każdy uczestnik na początku roku miał opracowany indywidualny program terapii, który był modyfikowany po I półroczu zajęć i dostosowywany do potrzeb i możliwości uczestnika. Rada Programowa Warsztatu dokonała w XII 2007roku także oceny rocznej postępów zgodnie z wytycznymi Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Warszawie. Również do przeprowadzenia oceny kompleksowej postępów uczestnika Warsztatu (w listopadzie i grudniu 2007r.) posłużyła ocena według systemu zaproponowanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Warszawie dotycząca rehabilitacji ogólnej i zawodowej. W stosunku do ocenianych 16 uczestników Rada Programowa podjęła decyzje:

dla 11 uczestników przedłużono uczestnictwo w terapii ze względu na pozytywne rokowania co do przyszłych postępów w rehabilitacji i podjęcia zatrudnienia w warunkach pracy chronionej,

dla 3 uczestników przedłużono uczestnictwo w terapii ze względu na pozytywne rokowania do podjęcia zatrudnienia w warunkach pracy chronionej,

dla 2 uczestników przedłużono uczestników w terapii ze względu na kontynuowanie rehabilitacji społecznej i określony brak miejsca w ośrodku wsparcia.

Coraz większy nacisk kładziony jest na rehabilitację zawodową uczestników. 9 uczestników jest zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby poszukujące pracy. Ponawiano próby znalezienia zakładów pracy mogących przyjąć uczestników na praktyki zawodowe. Bardzo dobrze współpracuje z nami Augustowskie Centrum Sportu i Reakcji, gdzie od stycznia znalazło zatrudnienie 2 uczestników WTZ, a na koniec XII 2007r. planowano praktykę zawodową (na stanowisku pracownik szatni) dla 5 uczestników.

W ramach nabywania umiejętności niezbędnych przy podejmowaniu pracy grupa 5 uczestników brała udział w szkoleniu „Szansa kariery zawodowej”, 1 – osoba w „Warsztatach aktywności szansą na powrót do normalności” prowadzonych przez Caritas Diecezji Ełckiej.

Pracownia plastyczna

W 2007 roku w zajęciach w pracowni plastycznej uczestniczyły dwie grupy liczące po 6 osób. Podstawowe techniki wykorzystywane w pracowni to tkactwo, malarstwo olejne, akrylowe, tempery, malowanie na szkle, rysunek ołówkiem, kredką, pastelami. Tkactwem zajmowały się 4 osoby, z których jedna opanowała tę technikę w stopniu bardzo dobrym czyli nawlekanie ramy, rozpoczęcie i zakończenie tkaniny, odtwarzanie wzoru. Trzy osoby wymagały pomocy w przygotowaniu ramy do tkanin, jak również pomocy instruktora przy odtwarzaniu wzoru.

Malarstwem na szkle zajmowała się jedna osoba, były to słoiczki, butelki, obrazki w ramkach i na glazurze. Technikę tę opanowała w dobrym stopniu, wymagającym jednak nadzoru instruktora. Malarstwem olejnym zajmowały się dwie osoby, ale tylko jedna kontynuowała pracę i osiągnęła wyniki. Techniki dopasowane były do umiejętności, zdolności i chęci uczestników. Miały na celu: kształtowanie cierpliwości, wytrwałości, naukę pracy w grupie. Kształtowanie i nauka innych umiejętności i zachowań wynikających z indywidualnych programów rehabilitacji i terapii uczestników i bieżących potrzeb terapeutycznych.

Dwie uczestniczki zdobyły nagrody w konkursach plastycznych. Pierwsza w Suwałkach na Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych za gobelin „Drzewa”, a druga za gobelin „Kwiaty” w Białymstoku, gdzie organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Twórczości Niepełnosprawnych „Nike”.

Pracownia ceramiczna

W minionym roku w zajęciach prowadzonych w pracowni brało udział 11 uczestników w dwóch grupach.

Program rehabilitacji zawodowej opracowano z uwzględnieniem możliwości i zainteresowań indywidualnych poszczególnych uczestników.

Szczególną uwagę zwracano na przygotowanie stanowiska pracy i utrzymanie porządku w miejscu swoich działań (nabyło tę umiejętność 8 uczestników).

Techniki pracy obejmowały szeroki wachlarz aktywności twórczej odpowiadającej indywidualnym możliwościom, były to:

umiejętność wykonania wytworu ceramicznego przy użyciu formy gipsowej (donica, wazon, dzwonek, miska). Nabyło tę umiejętność 8 uczestników,

wykonanie rzeźby w glinie opierając się na wyobraźni przestrzennej (3 osoby),

usprawniające czynności manualne: lepienie kulek, wałeczków, ślimaczków, a następnie wytworzenie z nich konkretnej pracy (tę umiejętność poznali wszyscy pracujący w pracowni). Techniką wałeczków posługują się sprawnie 2 osoby, techniką plastrów – 2 osoby,

zdobienie na etapie formowania (różne techniki zdobienia) obrazków ceramicznych. Z łączeniem różnych technik zdobienia najlepiej radzą sobie te osoby, które w pracowni ceramicznej pracują najdłużej (2 osoby).

Wytwory pracowni ceramicznej wystawione były na konkursach plastycznych, gdzie cieszyły się dużym uznaniem, wiele prac było nagrodzonych:

w V Konkursie Plastycznym Sztuka Osób Niepełnosprawnych nagrodę otrzymały dwie prace,

w VIII Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Województwa Podlaskiego Suwałki 2007 : I i II miejsce – w kat. ceramika, III – miejsce – w kat. rzeźba,

w V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Sztuka Osób Niepełnosprawnych „Człowiek – Przyroda” Białystok 2007, I i III miejsce w kat. ceramika.

Prace wykonane w pracowni z dużym powodzeniem były sprzedawane na kiermaszach WTZ.

Zadania w zakresie rehabilitacji społecznej realizowane były poprzez treningi umiejętności społecznych. Każdy z treningów miał na celu poprawę funkcjonowania uczestnika w danej dziedzinie życia:

trening ekonomiczny skierowany na nabywanie umiejętności rozpoznawania nominałów, zachowania się w sklepie, robienie zakupów, planowania wydatków,

treningi wyglądu zewnętrznego i higieny jamy ustnej, dbanie o włosy, mycie rąk, higiena całego ciała, dobór właściwej garderoby i obuwia do pogody, pory dnia i sytuacji,

treningi komunikacji werbalnej i niewerbalnej mające na celu zdobywanie umiejętności komunikowania się, uczenia się rozpoznawania emocji, podejmowania negocjacji,

treningi społeczne dotyczące załatwiania spraw w urzędach (Urząd Pracy, Skarbowy, Poczta),

trening zachowań społecznych w sytuacjach zagrażających, jak burza, nagły wypadek, wzywanie pomocy i zachowanie ostrożności,

treningi społeczne z zastosowaniem savoir – vivre w życiu codziennym (zwroty grzecznościowe, odpowiednie zachowanie się w miejscach publicznych).

Prowadzone były także zajęcia socjoterapeutyczne, były to ćwiczenia i zabawy skierowane na poznanie samych siebie, swoich możliwości i ograniczeń, a także zachowanie się w grupie.

Efektem prowadzonych zajęć są zauważalne postępy w samodzielnym pokonywaniu problemów i trudności, kontroli swoich emocji i wyrażania ich w sposób właściwy do danej sytuacji. Uczestnicy są bardziej otwarci na siebie innych, potrafią lepiej komunikować się z otoczeniem, czasem nawet potrafią przewidywać skutki własnego działania.

Pracownia życia codziennego

W pracowni życia codziennego w 2007r. terapią objętych było 6 osób. Zajęcia dostosowane były do indywidualnych potrzeb i możliwości poszczególnych uczestników. Uwzględniono również ich zainteresowania i predyspozycje. Terapia obejmowała następujące obszary:

1) zaradność osobistą,

2) zachowania interpersonalne,

3) rehabilitację społeczną,

4) rehabilitację zawodową,

5) komunikatywność,

6) trening ekonomiczny.

W ramach kształtowania i rozwijania zaradności osobistej uczono systematycznego dbania o czystość osobistą, schludny wygląd, utrzymywanie porządku w swoim najbliższym otoczeniu. Poznawano i utrwalano zasady savoir – vivre w codziennych sytuacjach.

W dziedzinie zachowań interpersonalnych zwracano uwagę na właściwe zachowanie wobec znanych osób a także obcych, zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, adekwatność zachowania do danej sytuacji. U jednej osoby poprawie uległo zachowanie wobec obcych: nie zaczepiała nieznanych osób tak często jak wcześniej i nie narzucała im się z rozmową.

Ważnym elementem terapii w pracowni życia codziennego były zajęcia odbywające się w ramach rehabilitacji społecznej. Umiejętności zachowania się w różnych sytuacjach w miejscach publicznych (teatr, kino, kawiarnia, biblioteka) ćwiczone były metodą działania praktycznego. Przed ważnymi wydarzeniami w WTZ (kiermasze, festyn) uczestnicy z entuzjazmem brali udział w roznoszeniu zaproszeń o imprezie (kiermasz) lub poszukiwaniu sponsorów (festyn). W ten sposób również zapoznali się z różnymi instytucjami i placówkami oraz wnosili swój wkład w przygotowanie imprez.

Rehabilitacja zawodowa polegała między innymi na kształtowaniu nawyku utrzymywania w czystości miejsca pracy i rozwijanie umiejętności samodzielnego szukania rozwiązania w przypadku wystąpienia problemu. W ramach treningu komunikatywności uczono posługiwania się telefonem, informowania w sposób konkretny i zrozumiały o potrzebach, zdarzeniach itp., przekazywania wiadomości ustnej i pisemnej w sposób jasny. Kształtowano umiejętność podpisywania się imieniem i nazwiskiem.

Dużą popularnością cieszył się trening ekonomiczny. Podopieczni chętnie chodzili na zakupy, uczyli się samodzielnie podejmować decyzję o zakupie oraz odpowiednio zachowywać się w sklepie. 3 osoby nauczyły się rozpoznawać wybrane monety i banknoty, u 2 innych osób pojawiła się chęć gospodarowania pieniędzmi, co uwidoczniło się w planowaniu kupienia potrzebnych towarów.

3 uczestników zaczęło posługiwać się komputerem, przezwyciężyliśmy lęk przed nim. Nabyli umiejętność robienia prostych ćwiczeń w programie komputerowym „Sokrates”. Jeden z nich mający problem z dłuższą koncentracją, potrafił w miarę upływu czasu coraz dłużej skupić się na interesujących go ćwiczeniach.

W ramach zajęć tej pracowni kształtowano również nawyk interesowania się aktualnymi wydarzeniami w WTZ, mieście i kraju. Zaobserwowano, że u osób wzrosło zainteresowanie takimi wydarzeniami, zwiększyła się ilość spontanicznych pytań na powyższe tematy, oglądanie i słuchanie wiadomości.

Pracownia krawiecka

W minionym roku pracowały 2 grupy w systemie półrocznym (I – VI i VIII – XII). Zajęcia w pracowni były dostosowane do indywidualnych możliwości uczestników, stąd duże zróżnicowanie i różnorodny poziom. Program pracowni obejmował zagadnienia:

poznawanie zasad bezpieczeństwa i ich przestrzeganie w pracowni, w WTZ i w czasie wyjść grupy na ulicy (w tym zakresie wszystkie osoby dość dobrze przyswoiły zasady),

nauka szycia i dziergania wzorów hafciarskich i ich kopiowania (haft krzyżykowy stosowały – 4 osoby, ścieg łańcuszkowy – 1 osoba, haft supełkowo – wiązany – 1 osoba, ścieg supełkowy za igłą – 1 osoba),

zapoznanie z narzędziami i urządzeniami służącymi do wykonywania prac krawieckich i hafciarskich (w tym zakresie wszystkie osoby pokonały lęk przed ich stosowaniem – oprócz maszyny do szycia),

zapoznanie z możliwością łączenia różnych materiałów, doboru kolorów nici i tkanin a także projektowania prac (serwety, serwetki, poduszki, torebki, makatki). Te zagadnienia przyswoiły 4 osoby,

zapoznanie i wykorzystanie w praktyce literatury fachowej (czasopisma) z dziedziny krawiectwa i hafciarstwa. Wszystkie osoby z grupy zapoznawały się z literaturą i czasopismami,

rozwijanie wyobraźni oraz poznania smaku i estetyki poprzez możliwości tworzenia i wykonywania prac artystycznych i użytkowych,

poznawanie zasad kroju (wycinanie materiału wg formy – 2 osoby, cięcie papieru wg wzoru – 3 osoby),

poznawanie zasad szycia na maszynie elektrycznej (umiejętność szycia ściegiem prostym pojedynczym i ściegiem zygzakowatym – 1 osoba,

kształtowanie w uczestnikach zasad cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do ukończenia pracy, odpowiedzialności za wykonywana pracę oraz poszanowania powierzonych materiałów,

usprawnianie czynności manipulacyjnych rąk i palców, ćwiczenie percepcji wzrokowej, spostrzegawczości (w tym zakresie posiadały umiejętności wszystkie osoby).

Ponadto całą grupę objęto oddziaływaniem z zakresu rehabilitacji społecznej, a w szczególności:

kształtowano nawyki higieny osobistej dbanie o swój wygląd,

prowadzono trening ekonomiczny – każdy uczył się określić swoje potrzeby,

rozwijano wrażliwość na problemy innych osób, uczono jak nieść pomoc innym w trudnych sytuacjach,

zapoznanie z obsługą komputera (włączanie, stosowanie programu Sokrates),

uczestnictwo w konkursach ( 1 nagroda w konkursie Wielkanocnym oraz kiermasz prac w WTZ).

Terapia logopedyczna

W 2007 roku systematyczną terapią logopedyczną objętych było 16 uczestników Warsztatu. Zajęcia odbywały się w kontakcie indywidualnym i grupowym. Zarówno formy i metody dostosowane były do indywidualnych możliwości oraz specyficznych potrzeb uczestników. Ogólne zasady terapii logopedycznej opierały się na:

usprawnianiu motoryki narządów artykulacyjnych (języka, warg, podniebienia, żuchwy),

usprawnianiu zaburzonych funkcji, które determinują rozwój komunikacji werbalnej (percepcja słuchowa, kinestezja artykulacyjna),

ćwiczenia oddechowe (oddychanie brzuszno – przeponowe),

korygowaniu zaburzonych głosek,

stymulowaniu rozwoju mowy biernej i czynnej z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych (ćwiczenia artykulacyjno – leksykalne, syntetyczne, gramatyczne),

doskonalenie umiejętności komunikowania się na określony temat,

doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,

usprawnianiu umiejętności pisania, czytania ze zrozumieniem.

W celu poprawienia oraz nabycia umiejętności komunikacyjnych realizowano bloki tematyczne: w barze, kinie, sklepie, u lekarza, na poczcie, na ulicy, moja rodzina, ważne wydarzenie w życiu WTZ, mojego miasta, kalendarz i pojęcie czasu.

Terapię logopedyczną wzbogacono metodami muzykoterapii, kinezjologii edukacyjnej Dennisona, treningami komunikacyjnymi i edukacyjnymi.

Zajęcia grupowe prowadzone również były metodą dramy. Uczestniczyły w nich chętne osoby, przygotowywano przedstawienia okolicznościowe a także spektakl „Krzesło prawdy”.

Pracownia usprawniania ruchowego

Zajęcia w pracowni usprawniania ruchowego przebiegały zgodnie z założeniami programowymi na rok 2007, w których zostały zawarte indywidualne potrzeby uczestników. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy na podstawie podobieństw cech psychologicznych i możliwości fizycznych, tak by można było dopasować ten sam rodzaj ćwiczeń. Poza tym każdy z ćwiczących otrzymywał osobne wskazówki odnośnie sposobu, w jaki ma wykonywać dane polecenie (tempo ćwiczeń, ilość powtórzeń), tak by odpowiadały obecnej kondycji oraz samopoczuciu.

Usprawnianie ruchowe obejmowało ćwiczenia:

ogólnorozwojowe (angażujące w stopniu umiarkowanym wszystkie stawy i mięśnie) w tym manualne i ćwiczenia stóp,

ogólnokondycyjne (rower stacjonarny, wspinacz),

wzmacniające wybrane grupy mięśniowe,

rozciągające i rozluźniające,

oddechowe,

koordynacji ruchowej oraz koordynacji postawy ciała,

orientacyjno – porządkowe.

Wśród innych form aktywności mającej na celu usprawnianie ruchowe były liczne spacery, zabawy z piłką (elementy piłki siatkowej, rzuty do kosza i inne). Działka rekreacyjna przy Warsztacie umożliwiła ruch na świeżym powietrzu (biegi, skoki, grę w badmintona). Miały miejsce intensywne przygotowania do Turnieju Tenisa Stołowego. Uczestnicy mogli doskonalić technikę gry w tenisa stołowego na sali gimnastycznej Warsztatu Terapii oraz w Międzyszkolnym Ośrodku Sportu.

Rehabilitacja ruchowa miała na celu:

utrzymanie i poprawę ruchowości we wszystkich stawach (12 osób pozostaje z mniej lub bardziej ograniczoną ruchowością stawów),

rozwijanie wytrzymałości – poprawa wydolności krążeniowo – oddechowej,

dbanie o ogólną kondycję fizyczną i sprawność niezbędną w czynnościach życia codziennego,

utrzymanie lub uzyskanie spadku masy ciała (14 osób pozostaje z nadwagą),

poprawę koordynacji ruchowej,

mobilizację do przyjmowania prawidłowej postawy ciała (15 osób ma trudności z przyjmowaniem prawidłowej postawy),

nauką właściwego wykonywania ćwiczeń oddechowych (większość – 22 osoby prawidłowo wykonuje ćwiczenia oddechowe).

Ponadto uczestnicy brali udział w różnych wydarzeniach sportowych:

Zawody sportowe w DPS „Kalina” w Suwałkach – 6 osób,

Impreza Integracyjna „Sport – Integracja – Zabawa V” w Dąbrowie Białostockiej – wszyscy uczestnicy,

Piknik Sportowy w Ełku – 7 osób,

VI Regionalny Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych – Polska w Olecku (5 osób).

Uczestnicy po wcześniejszych przygotowaniach do zawodów mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności. Każda z imprez stanowiła duże przeżycie emocjonalne, co korzystnie wpływało na motywację do ćwiczeń i trenowania. Można było zaobserwować duże starania oraz aktywności, a także chęć integrowania się z uczestnikami innych Warsztatów.

Pracownia psychologiczna

W roku 2007 w pracowni psychologicznej realizowano zajęcia zarówno w formie grupowej, jak i indywidualnej. Terapią psychologiczną objęci byli wszyscy uczestnicy WTZ. W celu podniesienia efektywności oddziaływań psychologicznych, uczestnicy podzieleni byli na grupy o możliwie podobnym poziomie funkcjonowania intelektualnego. Na zajęciach uczestnicy brali udział w ćwiczeniach z zakresu:

percepcji wzrokowej (analiza i synteza, kształty i kolory);

percepcji słuchowej;

pamięci krótko- i długotrwałej;

myślenia logicznego, przyczynowo – skutkowego i abstrakcyjnego;

relaksacji.

Uczestnicy brali czynny udział w dyskusjach dotyczących np. pracy, przyjaźni, zdrowia, emocji, kultury, omawiano sposoby twórczego rozwiązywania konfliktów. Ćwiczone były umiejętności współpracy oraz współzawodnictwa i refleksu, a także koordynacji wzrokowo – słuchowej i wzorkowo – ruchowej.

Działalność pracowni psychologicznej obejmowała również kontakty z rodzicami.

W celu określenia poziomu funkcjonowania intelektualnego uczestników, wykorzystywano skalę inteligencji WAIS (R)-PL.

Sporządzono opinie psychologiczne uczestników WTZ dla potrzeb Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Pracownia gospodarstwa domowego

W pracowni gospodarstwa domowego odbywały się zajęcia na różnych poziomach, dostosowanych do potrzeb, możliwości i zainteresowań indywidualnych uczestników. Zastosowanie zostały metody słowne, pokazowe i działań praktycznych. Zadaniem pracowni było doskonalenie wcześniej nabytych umiejętności oraz zapoznanie z metodą pracy i obowiązkami dla osób nowych po raz pierwszy rozpoczynających zajęcia w pracowni gospodarstwa domowego tj;

doskonalenie zaradności osobistej,

dbanie o wygląd i higienę osobista,

zapoznanie się z przepisami BHP i ich przestrzeganiem,

przygotowanie drugiego śniadania stosując przy tym rożne techniki używając ogólnie dostępnych artykułów spożywczych, nakrycie do stołów,

obsługa zmywarki, kuchenki gazowej, czajnika i innego sprzętu niezbędnego do wykonania zadania,

dokonywanie samodzielnych zakupów z kartką i bez kartki na potrzeby pracowni oraz prywatnych zakupów w ramach treningu ekonomicznego,

dbanie o czystość w pracowni i pomieszczeniach należących do pracowni,

dbanie o powierzone materiały i narzędzia.

W ramach codziennych zajęć uczestnicy byli przydzieleni do prac odpowiednio dostosowanych do ich możliwości. Dla dwojga nowych uczestników dużym przeżyciem były pierwsze samodzielne zakupy oraz przygotowanie prostego posiłku. Jedna uczestniczka w sposób zadawalający przyswoiła liczenie, planowanie i wydawanie pieniędzy. Radziła sobie z zakupami i przygotowaniem posiłku, nawet bardziej skomplikowanego. Dużą satysfakcją było poznanie nowych przepisów kulinarnych i ich realizacja. Codzienne rutynowe czynności tj. zakupy, obsługa zmywarki, przygotowanie posiłku, herbaty, nakrywanie stołów, sprzątanie i zmywanie urozmaicano czynnościami związanymi z dbaniem i pielęgnacją przywarsztatowej działki . W ciepłe i pogodne dni dodatkową atrakcją i doświadczeniem było przygotowywanie potraw z grilla. Tę umiejętność opanowało i dobrze sobie radziło dwóch uczestników.

W ramach treningu ekonomicznego uczestnicy sami kupowali potrzebne im produkty oraz interesowali się kwotą zebraną na książeczce oszczędnościowej, na którą sami wpłacali pieniądze.

W ramach obowiązków w pracowni grupa wspólnie z instruktorem wyjeżdżała do hurtowni i dużych supermarketów celu dokonania większych zakupów spożywczych o niższej cenie oraz środków czystości. Trzech uczestników poczyniło duże postępy w radzeniu sobie z drobnymi zakupami. Podczas takiego wyjazdu uczestnicy poznawali plan miasta i lokalizację poszczególnych sklepów. W czasie każdego wyjścia lub wyjazdu dużą uwagę zwracano na odpowiednie zachowanie w danej sytuacji oraz branie odpowiedzialności z swoje czyny.

Roczny pobyt jednej uczestniczki w pracowni gospodarstwa domowego i praca nad nią w sferze psychologicznej, społecznej i zawodowej umożliwiła jej całkowicie samodzielną egzystencję i podjęcie pracy.

W dniach 10 – 12.09.2007r. i 18.10 – 23.10.2007r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przeprowadziło kontrolę działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej.

1. Prawidłowość w zakresie zatrudnienia i kwalifikacji kadry Warsztatu,

2. Zgodność postanowień umowy ze stanem faktycznym,

3. Zgodność organizacji pracy i zajęć w Warsztacie z postanowieniami rozporządzenia, regulaminu organizacyjnego warsztatu oraz z umową,

4. Prawidłowość realizacji planu działalności Warsztatu i indywidualnych programu rehabilitacji,

PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ ŁĄCZA DO PLIKÓW ZAWIERAJĄCYCH TO SPRAWOZDANIE W FORMATACH DOC I RTF

Metryka strony

Udostępniający: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Joanna Dźwilewska

Wprowadzający: Joanna Dźwilewska

Data modyfikacji: 2008-12-03

Opublikował: Joanna Dźwilewska

Data publikacji: 2008-12-03