Sprawozdanie Projekt EFS Czas do pracy za 2006r.

I. Sprawozdanie z wdrażania projektu realizowanego od dnia 01 marca 2006r. — okres sprawozdawczy 2006 rok.

Projekt „ CZAS DO PRACY ” — Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym jest realizowany zgodnie z umową nr SPO RZL 2004-2006 DWF_2_1.5_104, która została podpisana 10 stycznia 2006 roku. Umowa o dofinansowanie projektu opiewa na kwotę dofinansowania w wysokości 741 547,20 PLN, co stanowi 79,95% całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu. Realizowany projekt jest projektem dotyczącym reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, którego celem jest wspólne staranie beneficjentów ostatecznych oraz kadry o powrót na otwarty rynek pracy.

Zgodnie z typami projektów określonymi w U SPO RZL realizowany jest następujący typ projektu:

- warsztaty obejmujące diagnozowanie potencjału zawodowego osób z grup szczególnego ryzyka, możliwości jego rozwoju, oraz podnoszenie kwalifikacji tych osób,

- szkolenia dla osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, mające na celu przezwyciężenie problemów, którymi osoby te są obarczone, kształcące umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i prowadzące do zwiększania samodzielności,

- pomoc w organizowaniu grup wsparcia i samopomocy poprzez doradztwo i poradnictwo zawodowe.

Realizacja projektu rozpoczęła się 01.03.2006r. Działania podjęte w I kwartale projektu z miesięcznym przesunięciem wdrażania projektu ( Ponieważ zmianie uległy przepisy dotyczące zatrudniania pracowników samorządowych zawarte w ustawie o pracownikach samorządowych. Na etapie planowania takie przepisy nie obowiązywały. Okres ich wdrażania spowodował miesięczne opóźnienie w rozpoczęciu realizacji projektu) przebiegły zgodnie z ustalonym harmonogramem. W 2006 roku wdrażając projekt przeprowadzone zostały następujące działania:

Przed rozpoczęciem projektu ogłoszono i rozstrzygnięto przetarg nieograniczony na wynajem lokalu, na potrzeby realizacji projektu. Łącznie wynajętych zostało 7 pomieszczeń mieszczących się na półpiętrze Domu Księży Emerytów Diecezji Ełckiej w Augustowie ul. Ks. Skorupki 6. (Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na wynajem lokalu i rozstrzygnięcie przetargu opublikowane zostało na stronie internetowej: http://mops-augustow.pbip.pl oraz na tablicy ogłoszeń zamówień publicznych w MOPS. )

W wyniku zakończenia procedury naboru na dwa urzędnicze stanowiska pracy zostały zatrudnione: koordynator i księgowa do spraw realizacji projektu.

Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu ogłoszono przetargi nieograniczone na: usługi szkolenia zawodowego przez terapeutę zajęciowego oraz usługi szkolenia w dziedzinie rozwoju osobistego przez psychologa. W wyniku zakończonej procedury przetargowej zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia oraz kryterium wyboru oferty wyłonieni zostali pracownicy na rzecz projektu: terapeuta zajęciowy i psycholog. (Ogłoszenia o przetargach nieograniczonych na wykonanie usług przez terapeutę zajęciowego i wykonanie usług szkolenia w dziedzinie rozwoju osobistego przez psychologa opublikowane zostały na stronie internetowej: http://mops-augustow.pbip.pl oraz na tablicy ogłoszeń zamówień publicznych w MOPS).

Kolejnym podjętym działaniem było złożenie zaproszeń do składania ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zapytania o cenę, na dostawę i montaż urządzeń komputerowych oraz sprzętu biurowego.

Następnie ogłoszono i rozstrzygnięto przetarg nieograniczony na dostawę zgodnie z założeniami projektu 20 porcji pełnych obiadów dla beneficjentów ostatecznych w dni: od poniedziałku do piątku w okresie: 04.05.2006r. - 31.08.2007r. - zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia oraz kryterium wyboru oferty.

Wysłaliśmy do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego pismo z prośbą o zaakceptowanie przeniesienia oszczędności na promocję projektu oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W odpowiedzi otrzymaliśmy akceptację na proponowane przez nas przeniesienie oszczędności.

W kwietniu dokonano zakupu i odbioru urządzeń komputerowych, sprzętu biurowego oraz mebli niezbędnych do przygotowania miejsc pracy i prowadzenia zajęć na potrzeby projektu. Ukończono etap organizacji wyposażenia i wystroju pomieszczeń zgodnie z zaplanowanymi wydatkami projektu w poszczególnych kategoriach zawartych we wniosku o dofinansowanie. Rozpoczęto rekrutację beneficjentów ostatecznych do I edycji projektu; dnia 11.04.2006 r. odbyło się pierwsze spotkanie osób wytypowanych przez pracowników socjalnych MOPS, wyrażających chęć uczestnictwa w projekcie, z pośród których wyłoniono grupę 20 osób I edycji projektu maj 2006r. — luty 2007r., oraz uczestników rezerwowych; przedstawiono uczestnikom walory, korzyści, zasady uczestnictwa w projekcie oraz termin rozpoczęcia zajęć (Łącznie zrekrutowano 60 osób, które wyraził chęć uczestnictwa w projekcie, jednak z powodu nie spełnienia podstawowego warunku — ciągłości rejestracji przez okres 24 miesięcy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Augustowie znaczna część osób nie może wziąć udziału w projekcie).

W wyniku utworzenia 20 osobowej grupy na I edycję szkolenia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie przekazał Powiatowemu Urzędowi Pracy w Augustowie listę beneficjentów ostatecznych z prośbą o wyrażenie zgody i skierowanie tych osób na udział w I edycji projektu w okresie od 04.05.2006r do 28.02.2007r., PUP w Augustowie skierował wyszczególnione przez MOPS w Augustowie osoby do udziału w szkoleniu w ramach projektu „ CZAS DO PRACY” — Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;

Zapoznano kadrę ze specyfiką pracy oraz opracowano zasady współpracy. Utworzono beneficjentom ostatecznym regulamin uczestnictwa w projekcie oraz harmonogram zajęć. W kwietniu również poinformowano na piśmie o realizacji przez MOPS w Augustowie projektu: „CZAS DO PRACY” — Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny i zaproszono do współpracy następujące instytucje: Stowarzyszenie Augustowscy Bezrobotni, Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie (partnera projektu), Urząd Miejski w Augustowie, Sąd Rejonowy w Augustowie, Starostwo Powiatowe w Augustowie, Urząd Gminy w Augustowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie, Powiatową Poradnię Psychologiczno — Pedagogiczną w Augustowie, Augustowskie Stowarzyszenie „Klub Tęcza”, Redakcję „Przeglądu Powiatowego”. Zorganizowano promocję projektu .

W maju zatrudniono psychologa, terapeutę zajęciowego, doradcę zawodowego, pracownika administracyjnego, dwóch konsultantów reintegracji społeczno-zawodowej, ujętych w wydatkach związanych z personelem na potrzeby realizacji projektu i rozpoczęto zajęcia z reintegracji społeczno - zawodowej z 20 osobową grupą beneficjentów ostatecznych które trwały przez okres czterech miesięcy

(04.052006r. -31.08.2006r.)

Dnia 18.05.2006r. odbyło się uroczyste otwarcie projektu, podczas którego ksiądz poświęcił pomieszczenia pracy w biurze projektu, rozdano beneficjentom ostatecznym materiały promocyjne oraz informatory dotycząc uczestnictwa w projekcie.

W trakcie realizacji projektu codziennie odbywały się spotkania koordynacyjne kadry, na których poruszane były tematy dotyczące napotkanych problemów w realizacji projektu, postępów reintegracji społeczno -zawodowej oraz sytuacji uczestników projektu; również codziennie w dni robocze były wydawane pełne posiłki uczestnikom projektu. Zgodnie z harmonogramem odbywała się reintegracja społeczno - zawodowa i wykonywane były przez uczestników projektu prace wolontariackie przy zbiórce żywności oraz wydawaniu i rozładowywaniu żywności przekazywanej przez Suwalski Bank Żywności z programu PAED Unii Europejskiej, których średnio na osobę przypadło: w I Edycji 8 godzin, w II Edycji 9 godzin. Dzięki pracom wolontariackim beneficjenci nauczyli się pomagać sobie wzajemnie i udzielać się w społeczności lokalnej, a także wzrosło u nich poczucie odpowiedzialności społecznej i zawodowej.

Pracownicy projektu wspólnie z beneficjentami ostatecznymi projektu uczestniczyli w następujących szkoleniach : 1. Kurs udzielania pierwszej pomocy, 2. Diagnostyka zaburzeń psychicznych -Podstawy kontaktu z osobami chorymi psychicznie.

Największą integrację beneficjentów I i II edycji można było zauważyć podczas wspólnych wycieczek i wypraw pozwalających poznać piękną przyrodę i historię naszego środowiska lokalnego, które dotychczas finansowane były dzięki Stowarzyszeniu Na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie działającemu przy Miejskim Ośrodku Pomocy społecznej w Augustowie oraz wspólnym uroczystościom np: — odbyło się ognisko integracyjne w Studzienicznej z okazji połowinek I edycji projektu, 22.09.2006r.

- w ramach Podlaskich Dni Rodziny byliśmy z uczestnikami i ich dziećmi w Studzienicznej ( zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, Augustowskie Centrum Ekologiczne, oraz mieliśmy wspólne zabawy integracyjne przy ognisku),

- wycieczka do Muzeum Kanału Augustowskiego,

- ognisko integracyjne w Studzienicznej z okazji połowinek I edycji projektu,

- odbyło się w Studzienicznej ognisko integracyjne II Edycji projektu,

- wycieczka do Płociczna, w celu przejażdżki beneficjentów ostatecznych Wigierską Kolejką Wąskotorową,

- wieczór Andrzejkowy ( integracyjne spotkanie beneficjentów ostatecznych z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie i pośrednikami pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie,

- Wigilia Świąt Bożego Narodzenia 2006r.

Byliśmy z beneficjentami ostatecznymi w ramach zajęć w I Augustowskich Targach Pracy w celu ich aktywizacji zawodowej.

W dniu, 28.06.2006r. zorganizowano uroczyste pożegnanie Pani Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie Anny Dźwilewskiej odchodzącej na emeryturę przez beneficjentów ostatecznych i pracowników projektu. Od dnia 30.06.2006r. zadania Beneficjenta w projekcie „ CZAS DO PRACY” — Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z udzieleniem pełnomocnictwa przez Burmistrza miasta Augustów Pana Leszka Cieślika pełni Pani Teresa Dobko.

Kontynuowaliśmy promocję projektu w mediach, prasie i środowisku lokalnym ( ogłoszenia związane z rozpoczęciem naboru do II i III Edycji projektu oraz opisem postępów beneficjentów ostatecznych biorących dotychczas udział w projekcie), w okresach: 13.07.2006r., 14.07.2006r., 27.07.2006r., w sierpniu 2006r., od 21.07.2006r. do 04.08.2006r., 30.11.2006r, 07.12.2006r., w grudniu 2006r. Od 03.12.2006r. do 15.12.2006r. Pisma otrzymały: Powiatowa Poradnia Psychologiczno — Pedagogiczna w Augustowie, Sąd Rejonowy w Augustowie Wydział Karny, Kierownik Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Augustowie, Stowarzyszenie Augustowscy Bezrobotni, Augustowskie Stowarzyszenie Abstynentów Klub „ TĘCZA”, NZOZ „PZP” Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Augustowie, Powiatowa Komenda Policji w Augustowie, pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie. Pismo z prośbą o umieszczenie ogłoszenia, prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy społecznej w Augustowie rekrutacji uczestników do udziału w projekcie ( III Edycja) otrzymali

Pani Renata Metelicka Redaktor Naczelny „Przeglądu Powiatowego”, Redakcja Przeglądu Augustowskiego, Redakcja Gazety Wyborczej, Redakcja Gazety Współczesnej, Augustowska Informacja Turystyczna, Studio Grafiki Komputerowej „ Art BIT ” (telewizja kablowa).

W dniu 29.09.2006r Pani Ania Dźwilewska ( były kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie) koordynator projektu oraz konsultant reintegracji społeczno — zawodowej zaprezentowali swój projekt : „ Czas do pracy ” - Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie, współfinansowany przez unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w Białymstoku na konferencji podsumowującej projekt „ Centrum Rozwoju Lokalnego — EFS na Podlasiu”.

Zainteresowanie projektem realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie było bardzo duże, koordynator projektu udzielił telewizji regionalnej (TVP 3 Białystok) wywiadu na temat wsparcia, które otrzymują beneficjenci ostateczni biorący udział w projekcie, współfinansowanym przez UE w ramach EFS. W tym samym dniu wywiad został nadany w programie informacyjnym.

W okresie rekrutacji uczestników do projektu przekazaliśmy dla Osiedlowego Domu Kultury w Augustowie plakaty informujące o prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie rekrutacji, które następnie zostały rozwieszone na terenie miasta.

W 2006 roku odbyło się szkolenie reintegracji społeczno —zawodowej, i kursu podstaw obsługi komputera i poszukiwania informacji w Internecie prze I edycję. W II półroczu Beneficjentów ostatecznych ( 1 mężczyzna i 19 kobiet) I Edycji projektu kontynuowało dwa szkolenia ( od 04.05.2006r. do 31.08.2006r.) i 20 osób te szkolenia ukończyło i otrzymało 2 zaświadczenia. W II półroczu 3 szkoleniami ( dwoma 4 miesięcznymi i jednym 2 miesięcznym ) objętych zostało 21 osób - 7 mężczyzn i 14 kobiet — w tym jedna kobieta zrezygnowała ze szkolenia w jej miejsce została przyjęta kobieta z listy rezerwowej) II- giej Edycji projektu od 01.09.2006r. do 29.12.2006r. 19 osób ( 7 mężczyzn i 12 kobiet) ukończyło trzy szkolenia i otrzymało3 zaświadczenia. 1 osoba (kobieta) ukończyła 2 szkolenia i otrzymała 2 zaświadczenia — ponieważ podjęła zatrudnienie i zakończyła udział w projekcie - i 1 osoba nie ukończyła żadnego ze szkoleń. Odbywały się spotkania I i II konsultanta reintegracji społeczno — zawodowej, psychologa i doradcy zawodowego podczas których utworzono Indywidualny Plan Działania dla każdego beneficjenta I i II edycji. Podczas spotkań zwrócono szczególną uwagę na posiadane wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kwalifikacje i umiejętności uczestników projektu, a także rozpoznane w trakcie prowadzonych zajęć zdolności i cechy osobowościowe w dokonaniu wyboru miejsca i stanowiska pracy w II etapie projektu — przygotowaniu zawodowym.

Pracownicy projektu również podnosili swoje kwalifikacje i umiejętności podczas szkoleń - zostali objęci 4 szkoleniami. Pierwsze ukończyło i otrzymało zaświadczenie 3 pracowników, drugie ukończyło i otrzymało certyfikat 2 pracowników, trzecie ukończyło i otrzymało certyfikat 3 pracowników i czwarte szkolenie ukończyło i otrzymało zaświadczenie 2 pracowników.

Kolejnym etapem wdrażania projektu była organizacja przez partnera projektu - Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie - spotkań z beneficjentami, w celu przygotowania zawodowego. Uczestnicy I i II Edycji odbyli z pośrednikami Powiatowego Urzędu Pracy dwa 2 godzinne spotkania podczas których uzyskali teoretyczny zarys organizowanego dla nich przygotowania zawodowego, (aktualne oferty, wymagania przyszłych pracodawców dotyczące beneficjentów oraz wysokości przysługującego im z tego tytułu stypendium). Przede wszystkim pośrednicy pracy zachęcali do ciągłej aktywności w poszukiwaniu pracy.

Uczestnicy I i II edycji projektu, indywidualnie spotykali się z pośrednikami pracy w Urzędzie, podpisywali listę korzystania z usług pośrednictwa pracy w ramach projektu: „ Czas do pracy” — Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i otrzymywali skierowania na przygotowanie zawodowe.

Z 20 beneficjentów I Edycji projektu, którzy ukończyli I etap — reintegrację społeczną i zawodową 13 osób (1 mężczyzna i 12 kobiet) objętych zostało II etapem wsparcia - przygotowaniem zawodowym ( na koniec okresu sprawozdawczego przygotowanie zawodowe kontynuuje 10 osób ( 1 mężczyzna i 9 kobiet , 3 kobiety przerwały przygotowanie zawodowe) ), 5 osób podjęło zatrudnienie ( 5 kobiet) i 2 kobiety z powodu złego stanu zdrowia wycofały się z kolejnej formy wsparcie — przygotowania zawodowego.

W związku z oszczędnościami w poszczególnych podkategoriach planowanych wydatków, nie przekraczając 15% głównej kategorii dokonaliśmy zestawienia przeniesień tych oszczędności do innych podkategorii i utworzenia nowych podkategorii dbając o dobro beneficjenta ostatecznego i potrzeby, których nie sposób było przewidzieć na etapie planowania wydatków tworząc projekt. Zmiany w budżecie wydatków projektu zatwierdzone zostały DWF Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Utworzyliśmy między innymi następujące podkategorie i dokonaliśmy zakupu: odkurzacza, Flipchart, rzutnika multimedialnego, ekranu ręcznego, aparatu cyfrowego, programu do tworzenia prezentacji, szafki na wyroby wykonane przez uczestników. Otrzymaliśmy również zgodę na przeniesienie oszczędności na działania na rzecz beneficjentów ostatecznych mające na celu zwiększenie ich udziału w życiu społeczności lokalnej, kulturze oraz kształtowaniu pozytywnego wizerunku własnego (wycieczki, muzea, kosmetyka, upiększanie).

W dniu 19.12.2006r została zaakceptowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego zmieniona data realizacji projektu z:

1) daty rozpoczęcia realizacji: 01.02.2006 r.,

2) daty zakończenia realizacji: 31.01.2008 r.

na:

1) datę rozpoczęcia realizacji: 01.02.2006 r.,

2) datę zakończenia realizacji: 29.02.2008 r.

Osiągnięte wyniki na koniec 2006 roku są odpowiednie i zapewniają sprawną realizację projektu.

a) wr ( wydatki poniesione w danym okresie sprawozdawczym) = 261.396,98 PLN

b) wn ( wydatki poniesione od początku realizacji projektu) = 261.396,98 PLN

c) z ( całkowita wartość projektu) = 927.534,00 PLN

W danym okresie sprawozdawczym poniesiono wydatki w wysokości 261.396,98 PLN, co stanowi 28,18% wartości zobowiązań ustalonych dla projektu. Od początku realizacji projektu poniesiono wydatki w wysokości 261.396,98 PLN, co stanowi 28,18% wartości zobowiązań ustalonych dla projektu w stosunku do wartości podpisanej umowy.

II. Wskaźniki realizacji projektu

REZULTAY TWARDE:

1. W maju 2006 roku rozpoczęła się I Edycja projektu „ Czas do pracy” — Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

I etap - reintegrację społeczną i zawodową (od 04.05.2006r. do 31.08.2006r.,) - I Edycji projektu, rozpoczęły:

- 22 osoby ( w tym 2 mężczyzn i 20 kobiet), w tym:

- 22 osoby korzystające z ze świadczeń systemu pomocy społecznej ( 2 mężczyzn 20 kobiet),

- 22 osoby bezrobotne, w tym długotrwale bezrobotne (2 mężczyzn 20 kobiet),

- 1 osoba bezdomna ( 1 kobieta)

- 3 osoby uzależnione od alkoholu, poddające się leczeniu ( 3 kobiety),

- 8 osób samotnie wychowujące dziecko (8 kobiet).

I etap ukończyło 20 — tu beneficjentów ostatecznych ( 19 kobiet i 1 mężczyzna), 2 osoby przerwały uczestnictwo w projekcie — podjęły zatrudnienie - w ich miejsce weszły 2 uczestniczki rezerwowe.

2. Od września 2006 roku rozpoczął się II etapprzygotowanie zawodowe I Edycji projektu, który realizowany będzie do 28.02.2007r. w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie, którego pracownicy świadczą porady beneficjentom ostatecznym i pośredniczą w organizacji skierowań na przygotowanie zawodowe. Uczestnicy wykazali się tu dużą aktywnością i zaangażowaniem , co myślę, że jest wynikiem ukończenia I etapu szkolenia. Działania podjęte w I etapie pomogły osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym przejść z postawy pasywnej do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz aktywności do przygotowania pełnienia roli zawodowej.

Przygotowanie zawodowe rozpoczęło 14 osób (1 mężczyzna i 13 kobiet), na koniec okresu sprawozdawczego roku 2006, na przygotowaniu zawodowym jest 11 osób (1 mężczyzna i 10 kobiet).

3. Średnia liczba godzin na jednego beneficjenta ostatecznego (osobo godziny) I Edycji, w ramach sprawozdania rocznego -2006 r.- wdrażania projektu wynosi 887.

4. Od 01.09.2006r. do 29.12.2006r., realizowany był I etapreintegracja społeczna i zawodowa II Edycji projektu, w ramach którego zajęcia rozpoczęło:

- 21 osób ( w tym 7 mężczyzn i 14 kobiet), w tym:

- 21 osób korzystających z ze świadczeń systemu pomocy społecznej ( 7 mężczyzn i 14 kobiet),

- 21 osób bezrobotnych, w tym 20 długotrwale bezrobotnych ( 6 mężczyzn i 14 kobiet),

- 1 osoba bezdomna (1mężczyzna), która w trakcie uczestnictwa w projekcie otrzymała od Burmistrza miasta mieszkanie,

- 4 osoby uzależnione od alkoholu, poddające się leczeniu ( 2 mężczyzn i 2 kobiety),

- 4 osoby samotnie wychowujące dziecko (4 kobiety).

- 1 osoba, która opuściła zakład karny (1 mężczyzna), w związku z tym nie ma ciągłości 24 miesięcy rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Augustowie, nie jest więc osobą długotrwale bezrobotną.

5. Średnia liczba godzin na jednego beneficjenta ostatecznego (osobo godziny) II Edycji projektu, w okresie sprawozdawczym za rok 2006 wynosi 323.

6. Od początku realizacji projektu 01.02.2006r. uczestnictwo w projekcie rozpoczęły:

- 43 osoby ( w tym 9 mężczyzn i 34 kobiet), w tym:

- 43 osoby korzystające ze świadczeń systemu pomocy społecznej( 9 mężczyzn i 34 kobiet)

- 43 osoby bezrobotne (9 mężczyzn i 34 kobiet), w tym 42 długotrwale bezrobotne (8 mężczyzn i 34 kobiet),

- 2 osoby bezdomne ( 1 mężczyzna 1 kobieta), mężczyzna w trakcie uczestnictwa w projekcie otrzymał od burmistrza mieszkanie, kobieta zamieszkuje na stancji.

- 7 osób uzależnionych od alkoholu, poddających się leczeniu ( 2 mężczyzn i 5 kobiety),

- 12 osób samotnie wychowujące dziecko (12 kobiet).

- 1 osoba, która opuściła zakład karny (1 mężczyzna), w związku z tym nie ma ciągłości 24 miesięcy rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Augustowie, nie jest więc osobą długotrwale bezrobotną.

7. Otrzymane wsparcie towarzyszące przez beneficjentów ostatecznych w ramach okresu sprawozdawczego 2006 roku.

- 3 osoby - opieka nad osobą zależną,

- 43 osoby — dodatek szkoleniowy ,

- 43 osoby — poradnictwo psychologiczne,

- 43 osoby — codziennie pełny obiad.

8. W 2006 roku 21 beneficjentów ostatecznych ( 2 mężczyzn i 20 kobiet) I Edycji projektu objętych zostało pięcioma szkoleniami. 15 osób (15 kobiet) ukończyło 5 szkoleń i otrzymało 5 zaświadczeń. 3 osoby ukończyły 4 szkolenia i otrzymały 4 zaświadczenia. 2 osoby ukończyły 3 szkolenia i otrzymały 3 zaświadczenia. 1 osoba ukończyła 1 szkolenie i otrzymała 1 zaświadczenie.

14 beneficjentów ostatecznych — I Edycji projektu - (1 mężczyzna i 13 kobiet) objętych zostało przygotowaniem zawodowym ( na koniec okresu sprawozdawczego przygotowanie zawodowe kontynuuje 11 osób ( 1 mężczyzna i 10 kobiet , przygotowanie zawodowe przerwały 3 kobiety) ), 4 osoby podjęły zatrudnienie (5 kobiet) i 2 kobiety z powodu złego stanu zdrowia wycofały się z kolejnej formy wsparcia — przygotowania zawodowego.

Także w 2006 roku 21 osób ( 7 mężczyzn i 14 kobiet — w tym jedna kobieta zrezygnowała ze szkolenia w jej miejsce została przyjęta kobieta z listy rezerwowej) II Edycji projektu objętych zostało trzema szkoleniami ( dwoma 4 miesięcznymi i jednym 2 miesięcznym ). 19 osób ( 7 mężczyzn i 12 kobiet) ukończyło trzy szkolenia i otrzymało 3 zaświadczenia. 1 osoba (kobieta) ukończyła 2 szkolenia i otrzymała 2 zaświadczenia — ponieważ podjęła zatrudnienie i zakończyła udział w projekcie - i 1 osoba nie ukończyła żadnego ze szkoleń.

I Edycja

II Edycja

I etap Reintegracja

społeczno — zawodowa

od 04.05.2006r.do31.08.2006r.

II etap Przygotowanie

zawodowe

od 01.09.2006r.do 28.02.2007r.

I etap Reintegracja

społeczno - zawodowa

od 01.09.2006r.do 29.12.2006r.

Rozpoczęły

Zakończyły

Rozpoczęły

Stan obecny

Rozpoczęły

Zakończyły

22 osoby

20 osób

14 osób

11 osób

21 osób

19 osób

2 osoby przerwały uczestnictwo w projekcie — podjęły zatrudnienie w ich miejsce weszli uczestnicy rezerwowi

5 osób podjęło zatrudnienie, w tym jedna przerwała przygotowanie zawodowe

4 osoby z powodu złego stanu zdrowia zrezygnowały z proponowanej formy wsparcia, w tym 2 z przygotowania zawodowego

1 osoba podjęła zatrudnienie,

1 osoba przerwała uczestnictwo w projekcie z powodu złego stanu zdrowia , w jej miejsce wszedł uczestnik rezerwowy

2 osoby podjęły zatrudnienie, w związku z tym II etapem objętych być może 17 osób.

9. Liczba beneficjentów ostatecznych, którzy kontynuują swój udział w projekcie na koniec okresu sprawozdawczego :

- 28 osób, ( 8 mężczyzn 20 kobiet), w tym:

- 28 osób korzystających ze świadczeń systemu pomocy społecznej( 8 mężczyzn i 20 kobiet)

- 28 osób bezrobotnych (8 mężczyzn i 20 kobiet), w tym 26 długotrwale bezrobotne( 7 mężczyzn i 20 kobiet),

- 1 osoba bezdomna ( 1 mężczyzna), który w trakcie uczestnictwa w projekcie otrzymał od burmistrza mieszkanie.

- 5 osób uzależnionych od alkoholu, poddających się leczeniu ( 2 mężczyzn i 3 kobiety),

- 7 osób samotnie wychowujące dziecko (7 kobiet).

- 1 osoba, która opuściła zakład karny (1 mężczyzna), w związku z tym nie ma ciągłości 24 miesięcy rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Augustowie, nie jest więc osobą długotrwale bezrobotną.

- 11 osób ( 1 mężczyzna i 10 kobiet) jest na przygotowaniu zawodowym,

- 17 osób od stycznia 2007r. może zostać objętych przygotowaniem zawodowym.

10. Liczba osób, które przerwały uczestnictwo w projekcie: 15 ( 1 mężczyzna i 14 kobiet), w tym :

a) 10 osób - 9 kobiet i 1 mężczyzna, powód — podjęcie zatrudnienia ( obecnie zatrudnienie utrzymuje 9 osób - 8 kobiet i 1 mężczyzna, 1 kobieta mimo wielu starań i aktywności jest bezrobotna),

b) 5 osób — 5 kobiet z powodu złego stanu zdrowia wycofały się z proponowanej formy wsparcia, w tym 2 przerwały przygotowanie zawodowe.

II REZULTATY MIĘKKIE:

1. Beneficjenci ostateczni dzięki uczestnictwu w projekcie: „ Czas do pracy” — Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i ukończeniu w jego ramach szkoleń, z których otrzymali zaświadczenia, zwiększyli swoją motywację zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Stali się oni bardziej aktywni w poruszani się po rynku pracy, dzięki własnym staraniom i mobilizacji jak również dzięki owocnej współpracy z kadrą projektu i pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie gdzie pracownicy bardzo indywidualnie podchodzili do każdego beneficjenta, co okazało się rzeczą niebywale ważną.

Na zakończenie szkolenia rozdaliśmy beneficjentom anonimowe ankiety do wypełnienia.

Uzyskane z dotychczas przeprowadzonych ankiet dane wskazują, iż postęp realizacji projektu jest na tym etapie wdrażania projektu zgodny z założeniami, a osiągnięte wyniki są zadowalające. Liczba osób objętych ankietowaniem - 39, w tym — 8 mężczyzn i 31 kobiet.

2. Osiągnięte wskaźniki

Rodzaj miękkiego rezultatu: Wskaźnik rezultatu:

1. Wzrost motywacji do poszukiwania pracy 95% - Tak 5%- Nie

2. Wzrost samooceny 85% - Tak 15%- Nie

3. Nabycie umiejętności komunikacyjnych 87,5%- Tak 12,5%- Nie

4. Wzrost umiejętności korzystania z technologii informatycznych 92,5%- Tak 7,5%- Nie

5. Nabycie umiejętności poruszania się po rynku pracy 92,5%- Tak 7,5%- Nie

6. Zmiana postawy z pasywnej na aktywną w pracy i życiu osobistym 85%- Tak 15%- Nie

7. Wzrost obowiązkowości i zdyscyplinowania 75%- Tak 25%- Nie

3. Po przeprowadzonych warsztatach z psychologiem, podczas których beneficjenci również byli ankietowani można wnioskować, że nauczyli się oni odpowiedzialności społecznej — dzięki współpracy, wspólnym rozwiązywaniu zadań, ćwiczeń i problemów oraz braniu udziału w pracach wolontariackich. Wnioskujemy, że wszyscy uczestnicy po ukończeniu warsztatów z psychologiem nie mają problemów z zachowaniami asertywnymi. Liczba osób objętych ankietowaniem — 35 ( asertywność i określenie stylu reagowania na trudne sytuacje stresowe)

100% - badanych beneficjentów potrafiło opisać swoje zachowania, które były zachowaniami asertywnymi.

29% - ankietowanych ma nadal problemy z asertywnością. Z tymi osobami zagadnienie asertywności zostało przeprowadzone na zajęciach indywidualnych. Osoby te wymagają jednak dalszego wsparcia i opieki zarówno psychologicznej jak i psychiatrycznej.

Opierając się na wynikach uzyskanych z ankiet wnioskujemy, że większość beneficjentów potrafi sobie dobrze radzić w trudnych, stresujących sytuacjach i w przyszłości nie powinna mieć z tym problemu.

77% - stanowią osoby, które prawidłowo określiły styl reagowania na sytuację stresową innej osoby,

23% - badanych beneficjentów, nie potrafiło określić stylu reagowania na sytuacje stresowe innej osoby ( z tymi osobami zagadnienie stresu zostało przeprowadzone na zajęciach indywidualnych)

W trakcie warsztatów wszyscy beneficjenci poznali siebie i swoje potrzeby. Liczba osób objętych ankietowaniem — 37 ( samoświadomość i samoocena)

82%- ankietowanych beneficjentów ostatecznych projektu potrafiło zmienić myślenie na temat siebie z negatywnego na pozytywne. U większości badanych beneficjentów nastąpił wzrost samooceny. Jedna osoba nie odzyskała wiary w siebie ze względu na problemy natury zarówno psychologicznej jak i psychiatrycznej.

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że warsztaty z psychologiem były bardzo potrzebne. Dzięki nim większość ankietowanych osób odzyskała wiarę w siebie i swoje możliwości, stała się bardziej otwarta i komunikatywna. Nastąpił wzrost poziomu motywacji w kierunku pozytywnym. Liczba osób objętych ankietowaniem — 31 ( wzbudzanie motywacji)

3 osoby w 100%, a 7 osób w 90%, potrafi ustalić taki plan działania, by osiągnąć wybrany cel.

Natomiast 17 osób potrafiło to zrobić w 70 — 80%, w 60 — 70% 2 osoby i 2 osoby miały z tym kłopot.

90% - ankietowanych potrafi realnie ocenić swoje możliwości w osiąganiu wybranych celów

10% - ankietowanych ma z tym nadal kłopoty ( wynikać to może z długiego okresu pozostawania bez pracy, jak też z wyuczonej bezradności).

Uzyskane wyniki wyraźnie pokazują wzrost motywacji u beneficjentów ostatecznych, a preferowana przez nich wartość — zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie — powinna motywować w przyszłości do podjęcia zatrudnienia.

4. Pytaliśmy za pomocą ankiety beneficjentów przystępujących do udziału w projekcie: „ Jakie są Twoje oczekiwania związane z uczestnictwem w projekcie?” Po ukończeniu przez nich I etapu — reintegracji społecznej i zawodowej — poprosiliśmy beneficjentów o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej. Na podstawie wyników badań oraz opisów postępów grup wykonywanych raz w miesiącu przez konsultantów reintegracji społecznej i zawodowej możemy stwierdzić, że w dużej mierze na tym etapie realizacji projektu sprostaliśmy oczekiwaniom beneficjentów, a mianowicie widać wyraźny wzrost wiary w siebie, we własne siły i możliwości. Większość uczestników projektu potrafi uporać się z trudnymi często stresującymi problemami. Dzięki zajęciom z psychologiem i konsultantami reintegracji społecznej i zawodowej ( spotkaniom dyskusyjnym, reintegracji społecznej, zajęciom indywidualnym) beneficjenci udoskonalili swoje umiejętności komunikacyjne, stali się bardziej otwarci na rozmowy z innymi osobami i potrafią słuchać.

Uczestnicy podczas zajęć wykazywali dużą aktywność, potrzebę i zainteresowanie w zdobywaniu nowej wiedzy, zadawali dodatkowe pytania w celu pogłębiania wiadomości. Zdobyte informacje potrafili zastosować w praktyce. Nauczyli się także współpracy w zespole (wzajemnie sobie pomagali), a także odpowiedzialności społecznej i zawodowej. Zajęcia z etykiem pogłębiły ich skromne wiadomości dotyczące etyki w zakładzie pracy ( punktualności, dyscypliny, lojalności, higieny własnej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy). Warsztaty z terapeutą zajęciowym nauczyły koncentracji na jednym zadaniu, cierpliwości i skupienia (wiele osób podczas warsztatów, wykonując zadania potrafiło oprzeć się pokusie zapalenia papierosa). Po tygodniu ciężkiej pracy i nauki ( wiele osób dawno temu ukończyło naukę) bardzo potrzebne okazały się zajęcia w Warsztatach Terapii Zajęciowej w sali „doświadczania świata”. Terapeutka prowadziła tam muzykoterapię, w celu odprężenia, rozluźnienia i zlikwidowania powstałych napięć i stresów. Dzięki warsztatom z doradcą zawodowym beneficjenci nauczyli się tworzyć dokumenty aplikacyjne ( CV, list motywacyjny), bliżej poznali lokalny rynek pracy i świat zawodów. Na bieżąco zapoznawani byli z ofertami pracy w kraju jak i w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz informowani byli na jakich stronach w Internecie mogą poszukiwać ofert pracy, co czynili i wysyłali swoje CV. Na zajęciach indywidualnych z doradcą zawodowym beneficjent wspólnie z nim opracowywał bilans kompetencji własnych i posiadanych cech przedsiębiorczych, który posłużył później do utworzenia Indywidualnego Planu Działania we współpracy z psychologiem i konsultantami reintegracji społecznej i zawodowej. Była to dla beneficjentów bardzo trudna praca, wymagająca od nich dużego wysiłku, a przede wszystkich głębokiego spojrzenia w głąb siebie, w swoje możliwości rozwoju.

Beneficjenci podnieśli także swoje kwalifikacje odnośnie obsługi komputera i Internetu oraz obsługi innych urządzeń biurowych ( skaner, xero, fax. ). Poziom wiedzy związany z obsługą komputera na początku udziału w projekcie był u beneficjentów bardzo zróżnicowany. Jednak zdecydowana większość uczestników

projektu, do tej pory, to osoby dla których praca z komputerem była zupełnie nowym doświadczeniem życiowym. Trudność w obsłudze komputera charakteryzowała się wolniejszym tempem przyswajania wiadomości i nabywania umiejętności przez osoby w starszym wieku i nie mające dotychczas kontraktu

z komputerem. Dodatkowym utrudnieniem było głęboko zakorzenione przekonanie tych osób, że nigdy nie

będzie je stać na zakup takiego sprzętu i nie będą w przyszłości zatrudnione na stanowisku przy obsłudze

komputera. Jednak coraz bardziej, osoby te, zaczęły się w trakcie szkolenia angażować w naukę podstaw obsługi komputera i poszukiwania informacji w Internecie. Prowadzący zajęcia, w celu umożliwienia słabiej radzącym sobie beneficjentom wyrównania poziomu wiedzy i umiejętności z obsługi komputera ( w miarę możliwości tych osób, bo chęci miały zawsze) do poziomu pozostałej części grupy, prowadził zajęcia indywidualne. , w efekcie których wszyscy uczestnicy samodzielnie napisali i wydrukowali swoje CV i list motywacyjny ( tworzony wspólnie z doradcą zawodowym) zachowując odpowiednią formę techniczną, której nauczył ich doradca zawodowy. Ponadto beneficjenci dość sprawnie poruszają się w nauczanych tematach obsługi komputera i Internetu, o czym świadczy wynik przeprowadzonego na koniec szkolenia testu — średnia ocena w I Edycji wyniosła - 4,35 średnia ocena w II Edycji wyniosła - 4,55. Dodatkowym walorem szkolenia jest to, że 3 osoby chcąc pogłębiać swoje umiejętności kupiły zestawy komputerowe do domu. Prowadzący zauważył wzrost tempa wykonywania zadań na zajęciach u tych osób.

Największą integrację beneficjentów, można było zauważyć podczas wspólnych wycieczek i wypraw pozwalających poznać piękną przyrodę i historię naszego środowiska lokalnego, które dotychczas finansowane były dzięki Stowarzyszeniu Na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie działającemu przy Miejskim Ośrodku Pomocy społecznej w Augustowie oraz wspólnym uroczystościom np: andrzejki, Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Także wysoką reintegrację społeczną wykazywali się beneficjenci podczas wykonywanych prac wolontariackich, których średnio na osobę przypadło: w I Edycji 8 godzin, w II Edycji 9 godzin. Wśród oczekiwań beneficjentów od uczestnictwa w projekcie jest podjęcie zatrudnienia. Siedmiu osobom dzięki dużej aktywności udało się je podjęć w trakcie uczestnictwa w projekcie. Pozostały osoby są na przygotowaniu zawodowym. Dopiero po jego ukończeniu będziemy mogli sprawdzić ile osób podjęło zatrudnienie. Ostateczna ewaluacja projektu nastąpi 6 miesięcy po jego zakończeniu

Liczba osób objętych ankietowaniem — 40, w tym — 8 mężczyzn i 32 kobiety.

95% - badanych twierdzi, że dzięki uczestnictwu w szkoleniu w ramach projektu „ Czas do pracy” — Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie,

współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego uzyskali nowe umiejętności, które będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej.

5%- nie,

66,5 % - badanych osób odpowiedziało, że dzięki uczestnictwu w projekcie odkryli w sobie umiejętności, o których wcześniej nie wiedzieli,

17,5 % - nie,

85% - badanych beneficjentów twierdzi, że zajęcia z reintegracji społeczno- zawodowej spełniły ich oczekiwania,

15%- nie,

95% - ankietowanych beneficjentów stwierdziła, że ilość otrzymanych materiałów szkoleniowych była wystarczająca,

5% - nie,

100% - ankietowanych beneficjentów stwierdziła, że jasno zostały przedstawione cele, obowiązki i zasady obowiązujące w projekcie,

100% - ankietowanych beneficjentów stwierdziła, że w razie jakichkolwiek trudności może zwrócić się o pomoc do organizatorów projektu,

95% - badanych beneficjentów jest zadowolona z udziału w projekcie — 5% - nie jest,

44% - badanych beneficjentów posiada w domu komputer - 56% - nie.

11 osób ( 3 mężczyzn i 8 kobiet) jednocześnie biorąc udział w projekcie podjęło prace społecznie — użyteczne na rzecz gminy Augustów. Oznacza to dużą aktywność tych osób, potrzebę jak i wielką chęć podjęcia zatrudnienia.

Test: osobowość — zainteresowania przeprowadzony przez psychologa z beneficjentami w 70% wykazał postawy aspołeczne uczestników. Jest to, więc grupa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

III. Napotkane problemy związane z wdrażaniem projektu oraz sposób ich rozwiązania

a) problemy dotyczące uczestników projektu

Osoby wykluczone często nie radzą sobie z trudnymi sytuacjami i łatwo się poddają. Mieliśmy problem z beneficjentami ostatecznymi, którzy z powodu trudnej sytuacji osobistej zaprzestali przychodzić na zajęcia szkoleniowe. W związku z tym, że osoby te pilnie uczestniczyły w zajęciach, miały wysoką frekwencję uczęszczania oraz były zaangażowane w wykonywanie powierzonych zadań i prac podjęliśmy kroki aby pomóc tym osobom wyjść z trudnej dla nich sytuacji. Bardzo szybka reakcja pracowników projektu, pracowników socjalnych MOPS oraz wsparciu ze strony partnera projektu Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie, przyczyniła się do ukończenia przez te osoby szkolenia i podjęcie przez te osoby przygotowania zawodowego. Obie osoby przerwały przygotowanie zawodowe jedna podjęła zatrudnienie druga niestety z powodu choroby.

b) problemy związane z płatnościami

W związku z realizacją projektu „ Czas do pracy” — Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach SPO RZL 2004-2006, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego napotkaliśmy problemy związane z płatnościami. Czas oczekiwania na „TRANSZE ŚRODKÓW ” z DWF efs na finansowanie projektu był szeroko rozciągnięty w czasie ( oczekiwanie na środki trwało nawet 3 miesiące) W w/w okresie niezbędne było finansowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na dzień 31.12.2006r. — 20.577,44,-zł, które zostanie zrefundowane ze środków DWF efs z otrzymanej IV TRANSZY ŚRODKÓW.

c) inne

Ze względu na podstawowy warunek uczestnictwa w projekcie, tzn. ciągłość rejestracji przez okres 24 miesięcy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Augustowie napotkaliśmy problem. Znaczna część osób zgłaszająca się i wyrażająca chęć udziału w projekcie, która jest zagrożona wykluczeniem społecznym i bezrobotna, nie mogła otrzymać wsparcia a tym samym wziąć udziału w projekcie z powodu braku ciągłości w rejestracji. Mieliśmy problem z doborem uczestników. Wzmożone działania rekrutacyjne (bezpośredni kontakt pracowników socjalnych z potencjalnymi uczestnikami) oraz stała współpraca z partnerem projektu Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie przyniosły pożądane rezultaty.

IV. Promocja projektu i Europejskiego Funduszu Społecznego

W 2006 roku realizując projekt podjęliśmy następujące działania promocyjno — informacyjne:

1. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie zostały poinformowane, że jest on współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, otrzymały ulotki informacyjne o projekcie na którym widnieje logo UE i EFS.

2. W prasie regionalnej — „ Przegląd Powiatowy”- w dniu 27.04.2006r. umieszczono artykuł promujący projekt.

3. W dniu 09.05.2006r. w biurze projektu, gościło Radio Białystok, które przeprowadziło wywiad z uczestnikami i koordynatorem projektu, w tym samym dniu informację o realizacji i współfinansowaniu projektu przez UE i EFS puszczono na antenę .

4. W dniu 16.05.2006r. w regionalnej telewizji (TVP Białystok), nadany został w głównym programie informacyjnym materiał na temat rozpoczęcia realizacji projektu i współfinansowaniu go przez UE i EFS .

Na budynku, w którym realizowany jest projekt znajduje się widoczna tablica informacyjna o realizacji projektu i współfinansowaniu go przez UE i EFS .

5. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie zostały poinformowane, że jest on współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, otrzymały ulotki informacyjne, o projekcie na którym widnieje logo UE i EFS.

6. W dniu 13.07.2006r. pismo z informacją o rekrutacji osób (biorąc pod uwagę kategorie społeczne) do wzięcia udziału w II Edycji ( od 01.09.2006r. do 30.06.2007r.) projektu : „ Czas do pracy ” -Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymały

następujące instytucje: Powiatowa Poradnia Psychologiczno — Pedagogiczna w Augustowie, Sąd Rejonowy w Augustowie Wydział Karny, Kierownik Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Augustowie,

Stowarzyszenie Augustowscy Bezrobotni, Augustowskie Stowarzyszenie Abstynentów Klub „ TĘCZA”, NZOZ „PZP” Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Augustowie, Powiatowa Komenda Policji w Augustowie. 14. 07.2006r. pismo otrzymali pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie. 17.07.2006r. pismo z prośbą o umieszczenie ogłoszenia o rekrutacji uczestników do udziału w projekcie ( II Edycja) otrzymali: Pani Renata Metelicka Redaktor Naczelny „Przeglądu Powiatowego”, Redakcja Przeglądu Augustowskiego, Augustowska Informacja Turystyczna, Studio Grafiki Komputerowej „ Art BIT ”

7. W prasie regionalnej :

— „ Przegląd Powiatowy”- w dniu 27.07.2006r. umieszczono artykuł dotyczący rekrutacji uczestników do II Edycji projektu : „ Czas do pracy ” - Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

- „ Przegląd Augustowski” — w sierpniu 2006r.( miesięcznik) ukazało się ogłoszenie związane z rekrutacją uczestników do II Edycji projektu : „ Czas do pracy ” - Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

8. Od 21.07.2006r. do 04.08.2006r. (przez okres dwóch tygodni) na lokalnej telewizji kablowej leciało ogłoszenie, również informujące mieszkańców Augustowa o rekrutacji uczestników do II Edycji projektu : „ Czas do pracy ” - Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego ( w okresie 17.07. 2006r. — 04.08.2006r.).

9. W dniu 29.09.2006r. Pani Ania Dźwilewska ( były kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie) koordynator projektu oraz konsultant reintegracji społeczno — zawodowej zaprezentowali swój projekt : „ Czas do pracy ” - Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie, współfinansowany przez unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w Białymstoku na konferencji podsumowującej projekt „ Centrum Rozwoju Lokalnego — EFS na Podlasiu”. Zainteresowanie projektem realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie było bardzo duże, koordynator projektu udzielił telewizji regionalnej ( TVP 3 Białystok) wywiadu na temat wsparcia, które otrzymują beneficjenci ostateczni biorący udział w projekcie, współfinansowanym przez UE w ramach EFS. W tym samym dniu wywiad został nadany w programie informacyjnym.

10. W okresie rekrutacji uczestników do projektu przekazaliśmy dla Osiedlowego Domu Kultury w Augustowie plakaty informujące o prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie rekrutacji, które następnie zostały rozwieszone na terenie miasta

11. W dniu 30.11.2006r. pismo z informacją o rekrutacji osób (biorąc pod uwagę kategorie społeczne) do wzięcia udziału w III Edycji ( od 02.01.2007r. do 31.10.2007r.) projektu : „ Czas do pracy ” -Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego ( w załączeniu przekazany został opis postępów beneficjentów ostatecznych biorących dotychczas udział w projekcie) otrzymały następujące instytucje: Powiatowa Poradnia Psychologiczno — Pedagogiczna w Augustowie, Sąd Rejonowy w Augustowie Wydział Karny, Kierownik Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Augustowie, Stowarzyszenie Augustowscy Bezrobotni, Augustowskie Stowarzyszenie Abstynentów Klub „ TĘCZA”, NZOZ „PZP” Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Augustowie, Powiatowa Komenda Policji w Augustowie, pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie.

Pismo z prośbą o umieszczenie ogłoszenia, prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy społecznej w Augustowie rekrutacji uczestników do udziału w projekcie ( III Edycja) otrzymali: Pani Renata Metelicka Redaktor Naczelny „Przeglądu Powiatowego”, Redakcja Przeglądu Augustowskiego, Redakcja Gazety Wyborczej, Redakcja Gazety Współczesnej, Augustowska Informacja Turystyczna, Studio Grafiki Komputerowej „ Art BIT ” (telewizja kablowa)

12. W prasie regionalnej :

— „ Przegląd Powiatowy”- w dniu 07.12.2006r. umieszczono artykuł dotyczący rekrutacji uczestników do III Edycji projektu : „ Czas do pracy ” - Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

- „ Przegląd Augustowski” — w grudniu 2006r.( miesięcznik) ukazało się ogłoszenie związane z rekrutacją uczestników do III Edycji projektu : „ Czas do pracy ” - Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

13. Od 03.12.2006r. do 15.12.2006r. ( przez okres dwóch tygodni) na lokalnej telewizji kablowej leciało ogłoszenie, również informujące mieszkańców Augustowa o rekrutacji uczestników do II Edycji projektu : „ Czas do pracy ”- Reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.( w okresie 01.12. 2006r. — 15.12.2006r.).

14.W okresie rekrutacji uczestników do projektu przekazaliśmy dla Osiedlowego Domu Kultury w Augustowie plakaty informujące o prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie rekrutacji, które następnie zostały rozwieszone na terenie miasta.

Na budynku, w którym realizowany jest projekt znajduje się widoczna tablica informacyjna o realizacji projektu i współfinansowaniu go przez UE i EFS .

Wszystkie materiały promocyjne oraz materiały szkoleniowe dla uczestników ( plakaty, ulotki, długopisy, ołówki, informatory dla beneficjentów, papier firmowy, koszulki, torby, breloczki ) zostały oznakowane zgodnie wytycznymi dotyczącymi promocji projektu SPO RZL (logo UE i EFS). Biuro projektu jest również oznakowane ( w salach i pokojach w widocznym miejscu wiszą antyramy z plakatami w środku informującymi o realizacji projektu i współfinansowaniu go przez UE i EFS, z boku drzwi wiszą tabliczki zawierające tytuł projektu i logo EFS, w dostępnych miejscach rozłożone są ulotki), także wszyscy odwiedzający biuro projektu mają świadomość realizacji projektu z dofinansowaniem UE w ramach EFS. Dodatkowo dokumentacja wewnętrzna projektu została także oznakowana zgodnie z wytycznymi dotyczącymi promocji projektu SPO RZL, ponadto posiadamy pieczątki, z logo EFS którymi opatrzone są wszystkie dokumenty związane z realizacją i współfinansowaniem projektu. Posiadamy firmowy papier opatrzony logo UE i EFS oraz numerem Priorytetu i Działania w ramach, którego realizowany jest projekt ( W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, Priorytet I — Działanie1.5) Promocja aktywnej polityki społecznej poprzez wsparcie grup szczególnego ryzyka). Zarówno kadra projektu jak i beneficjenci ostateczni w takcie swojej pracy mają przyczepione identyfikatory, które zawierają następujące informacje: imię i nazwisko osoby, stanowisko, tytuł projektu oraz logo UE i EFS.

Metryka strony

Udostępniający: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Joanna Dźwilewska

Wprowadzający: Joanna Dźwilewska

Data modyfikacji: 2007-04-23

Opublikował: Joanna Dźwilewska

Data publikacji: 2007-04-23