Sprawozdanie z działalności MOPS za 2006r.
Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie za 2006 rok
„Piękno prawdziwego braterstwa
i pokoju, jest o wiele cenniejsze
niż wartość wszystkich
„diamentów, srebra i złota.”
Martin Luther King
Rok 2006 w działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie pozostanie jako rok kolejnych i bardzo ważnych osiągnięć, które uzyskały akceptację i wyróżnienie. W kwietniu Mazowiecki Oddział Pracodawców Osób Niepełnosprawnych w Warszawie przyznał II nagrodę w kategorii pracodawca — nie przedsiębiorca, w listopadzie Minister Pracy i Polityki Społecznej przyznał nagrodę zespołową dla Ośrodka za realizowanie inicjatyw w celu aktywizowania osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej; za prowadzenie różnego rodzaju programów i projektów, które w sposób nowatorski i niekonwencjonalny wychodzą naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej w zakresie programów społecznych ukierunkowanych na rozwiązywanie trudnych problemów społecznych.
Był to też rok realizowania nowych albo zwiększonych zadań.
Od września 2006r. przejęto wypłacanie wszelkich świadczeń rodzinnych wynikających z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zwiększyła się wraz z tym liczba świadczeniobiorców. Wypłacano nowy rodzaj zasiłków związanych z występującą suszą w lecie 2006r. Zasiłki te naliczane i wypłacane były dla rolników, którzy mają meldunek w Augustowie a gospodarstwa rolne w różnych regionach Polski.
Rozpoczęto realizowanie wieloletniego programu rządowego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” i dożywianiem osób uprawnionych objęto nowe grupy mieszkańców — dzieci w wieku 0-7 lat, dzieci i młodzież uczącą się, osoby stare, chore i niepełnosprawne. Był to cały rok realizowania przepisów ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych i zaliczce alimentacyjnej. To nowe, bardzo trudne i bardzo skomplikowane zadanie. Z perspektywy kilkunastu miesięcy ocenić można, że to zadanie nie powinno być realizowane przez ośrodki pomocy społecznej. Ośrodki winny spełniać rolę pomocniczą w realizacji tego zadania, którego jak dotąd od kilkudziesięciu lat żadna z instytucji, uzbrojonych w szereg narzędzi prawnych rozwiązać nie potrafiła, a ściągalność alimentów jest nadal znikoma.
Realizujemy też programy i projekty, z których najważniejszy to : projekt „ Czas do pracy” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 1.5 (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Zasobów Ludzkich), z Funduszu Pracy oraz środków gminy. Realizowany projekt trwa od 01.03.2006r. do 29.02.2008r., objętych nim zostanie łącznie 80 osób długotrwale bezrobotnych, obecnie jesteśmy w połowie realizacji. Podejmowane inicjatywy i działania opisane będą w dalszej części sprawozdania.
Poza wymienionymi działaniami prowadzona była praca socjalna, która stanowi podstawę pracy w pomocy społecznej. Z każdym rokiem jej prowadzenie staje się coraz bardziej profesjonalne i wszechstronne.
Praca socjalna występuje przeciw barierom, nierównościom i niesprawiedliwości, które istnieją w społeczeństwie. Odpowiada zarówno na nagłe sytuacje kryzysowe, jak i na codzienne osobiste i społeczne problemy.
W pracy socjalnej mieści się poradnictwo, praca grupowa, społeczno — pedagogiczna, pomoc rodzinie i jej terapia, jak również starania zmierzające do tego, aby pomóc ludziom w uzyskaniu usług i dostępu do zasobów w społeczności lokalnej.
W ciągle zmieniającej się rzeczywistości, nowych realiach pracownicy socjalni spełniają też coraz inne role m.in. łącznika międzyinstytucjonalnego, podpory psychicznej, łącznika między szkołą a rodziną, organizatora społeczności lokalnej, środowiskowego koordynatora działań społecznych, projektanta programów profilaktycznych, projektanta i koordynatora projektu sieciowego, stratega, kreatora modelu polityki społecznej i polityki socjalnej oraz rzecznika klienta pomocy społecznej.
Nie są to łatwe i proste działania, zwłaszcza w połączeniu z bardzo dużymi środkami finansowymi liczonymi ogólnie, ale również z niezaspokojonymi potrzebami w poszczególnych zadaniach.
Nieraz rodzi się pytanie, czy ten proces dokładania ciągłego i nieustannego zadań do wykonania kiedyś się skończy, gdyż ośrodki wykonują już olbrzymi zakres działań z zakresu polityki społecznej nadal tym samym zasobem kadrowym i niejednokrotnie ograniczonymi środkami finansowymi.
Ponadto specyfikacja gmin jest różna i różnorodna, zjawiska społeczne nie wszędzie pokrywają i są takie same. Stąd też i zadania, i działania muszą być różne.
Nigdy też nie wolno zapomnieć w tej pracy o tym, że „pracujemy na żywym organizmie ludzkim”, a każdy człowiek w pomocy społecznej jest taki sam jak inny. Stąd też pomoc społeczna naraża się bardzo często na słowa krytyki, że tym pomaga więcej a tym mniej. Trzeba zaznaczyć też, że praca w pomocy społecznej jest coraz bardziej skomplikowana, trudniejsza i wymaga niezwykle rozległej wiedzy, umiejętności, takiego podejścia do problemów ludzkich, aby nie uczynić krzywdy zamiast pożytku.
Ze względu na różnorodny charakter pracy, realizację zadań w wielu rozdziałach budżetowych sprawozdanie za 2006 rok ma formę w odniesieniu do rozdziałów budżetowych, chociaż realizacja przebiegała w formie budżetu zadaniowego.
DALSZA CZĘŚĆ SPRAWOZDANIA JEST W ZAŁĄCZNIKACH
Metryka strony